Borowiec. Od lat czekają na budowę drogi. Są zwodzeni pustymi obietnicami

poniedziałek, 30 lipca 2018 r., 11:28
fot. AL

Mieszkańcy od lat walczą o modernizację drogi Borowiec - Klukowa Huta. Wydawałoby się, że ich marzenia wreszcie się ziszczą. Powstał bowiem projekt budowlany, a remont traktu wpisano do Wieloletniej Prognozy Finansowej z realizacją do 2018 roku. Nic bardziej mylnego. Co roku słyszą, że droga będzie realizowana w roku kolejnym. Niestety działania samorządu w zakresie tego zadania od trzech lat ograniczają się do uszczuplania kwoty zabezpieczonej na jego wykonanie. Mimo iż, zgodnie z założeniami, mieszkańcy mieli jeździć już nowym asfaltem, wójt nadal nie jest w stanie wskazać terminu realizacji inwestycji.

Interweniują od lat. Bezskutecznie. Co roku słyszą obietnice, że budowa drogi nastąpi w roku kolejnym. Muszą zadowolić się sezonowymi naprawami, choć i te pozostawiają wiele do życzenia.

- Droga jest w tak złym stanie, że w okresie wiosennym, jesiennym, czy po ulewie przejazd nią samochodem jest utrudniony. Nie mówiąc już o przemierzeniu tego odcinka na piechotę. W okresie zimowym nachylenie drogi powoduje ześlizgiwanie się samochodu, a koleiny utrudniają skuteczne odśnieżanie. Taki stan drogi stanowi nie tylko kłopot dla mieszkańców - mówi radny Łukasz Treder.

- Okoliczne zabudowania, jak to na wsi, są starego budownictwa, co podwyższa stopień zagrożenia pożarowego, a w myśl obowiązujących przepisów, każde zabudowanie mieszkalne powinno mieć zapewnioną drogę pożarową. Aż strach pomyśleć, co by się stało, gdyby ciężki samochód gaśniczy straży pożarnej bądź karetka pogotowia utknęła w błocie, choć i takie sytuacje miały już miejsce - kontynuuje.

Jak dodają mieszkańcy, problem zauważalny jest także w roku szkolnym. Jazdą tą trasą stanowi duże utrudnienie dla autobusu szkolnego. W tej kwestii również już nie raz interweniowali u wójta gminy Sulęczyno. W odpowiedzi usłyszeli między innymi to, że ze względu na to, że dzieci dowożone są do szkoły na terenie gminy Stężyca, budżet sulęczyńskiego samorządu uszczuplony jest o subwencję oświatową na dzieci z tego rejonu.

W 2015 roku w budżecie gminy Sulęczyno zabezpieczono środki na wykonanie dokumentacji budowlanej dla budowy drogi Klukowa Huta-Borowiec. Realizacja inwestycji zgodnie z zapisami w Wieloletniej Prognozie Finansowej miała nastąpić w latach 2016-2018, jednak tak się nie stało.

Temat drogi Klukowa Huta-Borowiec przewija się niemal podczas każdej sesji. Radny Łukasz Treder interweniuje, dopytuje, sugeruje z jakich źródeł można pozyskać dofinansowanie na modernizację drogi. Rokrocznie jednak zabezpieczana na remont drogi kwota w ciągu roku jest uszczuplana. Obecnie z 200.000 zł zarezerwowanych na budowę drogi w budżecie na 2018 rok, pozostała kwota 3.369,00 zł.

Bieżący rok miał być tym, kiedy mieszkańcy Borowca pojadą nowym asfaltem. Niestety, tym bardziej po ostatnich ulewach, nadal jeżdżą po błocie i dziurach. Co więcej, 14 sierpnia upływa termin rozpoczęcia prac wskazany w zgłoszeniu robót budowlanych, a co za tym idzie samorząd będzie musiał dokonać uaktualnienia zarówno Zaświadczenia Starosty Kartuskiego o realizowaniu robót, jak i dokumentacji.

Zdaniem wójta gminy Sulęczyno, samo wpisanie inwestycji do Wieloletniej Prognozie Finansowej nie powoduje jej pełnego zabezpieczenia finansowego do zrealizowania zadania, a podanie terminu wykonania zadania póki co jest niemożliwe.

- Inwestycja zostanie zrealizowana w miarę posiadanych środków finansowych tj. kiedy zaistnieje możliwość pełnego zabezpieczenia inwestycji. Podanie realnego terminu realizacji w tak złożonej sytuacji finansowej naszej gminy jest w tej chwili niemożliwe - informuje wójt Bernard Grucza.

Jak przyznają za to mieszkańcy, jeszcze podczas ostatniego spotkania wiejskiego włodarz Sulęczyna obiecywał, że w przyszłym roku przyjdzie czas na Borowiec. Tymczasem realizacja inwestycji po raz kolejny się oddala. Pomijani od lat, jak podkreślają, zastanawiają się, co poza granicami administracyjnymi łączy ich z gminą Sulęczyno?

- Ośrodek zdrowia, szkołę i kościół mamy w gminie Stężyca. Z gminą Sulęczyno łączy nas jedynie droga i podatki. Tylko po co je płacimy, skoro od lat nie możemy się doprosić remontu naszej drogi i zbywani jesteśmy tylko pustymi obietnicami? - pytają zrezygnowani mieszkańcy.

Do sprawy wrócimy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.