Montaż słupów pod nową linię elektroenergetyczną w gminach Kościerzyna i Somonino dobiega końca

środa, 1 sierpnia 2018 r., 10:03
fot. nadesłane/liniagdanskzydowo.pl

Prace przy budowie nowej linii elektroenergetycznej Gdańsk Przyjaźń - Żydowo Kierzkowo przebiegającej przez teren powiatów kartuskiego i kościerskiego idą pełną parą. Jak informuje wykonawca inwestycji, w gminach Kościerzyna i Somonino do zamontowania pozostało już tylko 40 słupów.

Prace przy budowie nowej linii elektroenergetycznej nabierają tempa. Obecnie są one prowadzone między innymi na terenie gmin Kościerzyna i Somonino, gdzie trwa montaż ostatnich już słupów.

- Na budowie dwutorowej linii 400 kV relacji Gdańsk Przyjaźń - Żydowo Kierzkowo w gminach Kościerzyna i Somonino, pozostało do zmontowania już tylko 41 słupów. Teraz można na nich zobaczyć ekipy malarzy zabezpieczających konstrukcje powłokami antykorozyjnymi - informuje rzecznik wykonawcy inwestycji.

- Naciąganie przewodów w gminach Lipusz i Parchowo zostało zakończone. Teraz odbywa się w gminach Miastko i Studzienice. W sierpniu planowane jest rozpoczęcie tych prac w Tuchomiu i Somoninie - dodaje.

Przypomnijmy, że Linia Gdańsk Przyjaźń - Żydowo Kierzkowo będzie liczyła około 120 kilometrów. Inwestycja swoim zasięgiem obejmuje 11 gmin: Żukowo, Somonino, Nową Karczmę, Kościerzynę, Lipusz, Parchowo, Studzienice, Bytów, Tuchomie, Miastko, Polanów.

Inwestycja jest niezwykle istotna dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie Pomorza i Pomorza Zachodniego oraz usprawnienia przesyłu energii elektrycznej z południa na północ kraju.

Jak informuje wykonawca inwestycji, budowa nowej linii poprawi niezawodność sieci przesyłowej oraz ułatwi przeciwdziałanie skutkom poważnych awarii systemowych, jakie mogą wystąpić w następstwie różnych zdarzeń losowych. Poprawa warunków oraz pewności zasilania gmin to szansa na pozyskanie nowych inwestorów i w konsekwencji stworzenie wielu miejsc pracy.

Aktualny stan infrastruktury sieci przesyłowej w województwie pomorskim i zachodniopomorskim nie zapewnia jej efektywnego funkcjonowania.

- Pomorskie jest jednym z największych importerów energii elektrycznej w Polsce - produkuje tylko 30 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię. W Zachodniopomorskiem sieć wymaga znaczących inwestycji modernizacyjnych i rozwojowych. Nowa linia, będąca inwestycją celu publicznego, jest odpowiedzią na najważniejsze potrzeby energetyczne Pomorza. Poprawi ona znacząco pewność dostaw energii w tym regionie, przez co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne północno-zachodniej Polski i jej mieszkańców - podkreśla wykonawca.

Rozbudowa systemu jest konieczna dla zwiększenia pewności zasilania oraz zmniejszenia zagrożenia przeciążeniami linii mogącymi powodować braki w dostawie energii elektrycznej.

Na terenie powiatu kościerskiego i kartuskiego mają powstać łącznie 123 słupy, w tym w gminie Lipusz 12 stanowisk, w gminie Nowa Karczma 15, gminie Kościerzyna - 46, gminie Somonino - 39, natomiast w gminie Żukowo 11.

Jedną z uciążliwości związanych z tak dużą inwestycją jest wzmożony ruch na lokalnych drogach.

- Nie da się go jednak wyeliminować, bo sprzęt i materiały muszą być systematycznie dostarczane. W trakcie rozmów z władzami gmin, powiatów oraz Lasami Państwowymi uzgadniane są plany dojazdu. Ustala się, po których drogach mogą się poruszać samochody dojeżdżające na budowę i dokumentuje się stan nawierzchni. Podczas spotkań z właścicielami gruntów prywatnych przed wejściem w teren uzgadnia się natomiast na bieżąco dojazd do konkretnych stanowisk słupów - zaznacza Marcin Rudnicki.

W przypadku uszkodzenia dróg, głównie tych gruntowych, zapewniania jest ich przejezdność. Po zakończeniu prac budowlanych zostaną przewrócone do stanu sprzed realizacji inwestycji.

Zgodnie z założeniami budowa linii elektroenergetycznej ma zostać zakończona w 2019 roku.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.