Kiedy kartuski szpital doczeka się nowego bloku operacyjnego?

środa, 1 sierpnia 2018 r., 10:25
fot. archiwum

Powiatowe Centrum Zdrowia w Kartuzach przygotowuje się do realizacji kolejnego wielkiego zadania - budowy nowego bloku operacyjnego. Na tę inwestycję czeka od lat. Istniejący blok przechodzi obecnie remont, jednak mimo to, nie spełnia wszystkich określonych przepisami wymogów, a pozwolenie na jego użytkowanie jest ważne do 2020 roku.

Powiatowe Centrum Zdrowia w Kartuzach cały czas się zmienia, poddawane jest licznym modernizacjom i inwestycjom, podnosząc dzięki temu jakość świadczonych usług. Od kilku lat czyni starania o budowę nowego bloku operacyjnego, dostosowanego do potrzeb XXI w.

- W tej chwili trwa remont bloku operacyjnego, ale nie jest on w stanie dostosować nas do obowiązujących przepisów. Do 2020 roku obowiązuje decyzja Sanepidu, która oddala zamknięcie bloku i centralnej sterylizatorni. Ten czas musimy wykorzystać na to, by w szpitalu powstał profesjonalny blok - mówił Paweł Witkowski, prezes kartuskiego szpitala.

Warto przypomnieć, że przygotowania do budowy nowego bloku operacyjnego trwają już kilka lat. Pierwszy projekt tej inwestycji powstał w 2015 roku. Powiatowe Centrum Zdrowia otrzymało nawet pozwolenie na budowę, jednak wówczas nie udało się uzyskać dofinansowania na tę wielomilionową inwestycję.

- Gdy przystąpiliśmy do prac nad projektem, jeszcze nie wiadomo było, jakie będą priorytety w Regionalnym Programie Operacyjnym i jakie szpitale otrzymają dofinansowanie - mówiła Janina Kwiecień, starosta kartuski.

Powstały wówczas projekt wymaga drobnych zmian.

- Poprzedni projekt wykonano na inne potrzeby, dzisiejsze są trochę inne, dlatego obecnie pracujemy nad projektem zamiennym - wyjaśniał Paweł Witkowski.

- Przeprowadzimy korektę gotowego projektu. Chodzi głównie o zmianę funkcjonalności i przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń - dodała starosta.

Projekt budowlany ma być gotowy jeszcze w tym roku. Powiat szuka obecnie możliwości sfinansowania tej inwestycji, rozważa różne rozwiązania. Szacunkowy koszt nowej koncepcji bloku to około 20-23 mln złotych.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.