Trwa burzenie dawnej rampy przy dworcu kolejowym w Kartuzach

piątek, 3 sierpnia 2018 r., 11:39
fot. MD-Z

W ciągu najbliższych kilku dni sąsiadujący z nowym dworcem kolejowym stary budynek rampy kolejowej zniknie. W piątek rano rozpoczęło się wyburzanie go. W jego miejscu niebawem znajdować się będą zatoczki autobusowe.

W piątek punktualnie o godz. 9 rano rozpoczęły się prace przy wyburzaniu budynku dawnej ramy. Na jej miejscu i w części istniejącego parkingu powstaną wiaty i stanowiska, z których będą odjeżdżać autobusy. Na pozostałym terenie pozostaną miejsca parkingowe dla samochodów osobowych.

Gmina teren parkingu i budynek rampy przejęła w tym roku nieodpłatnie od PKP. W umowie przejęcia określono, że musi on zostać przeznaczony na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonaniu zadań własnych gminy w dziedzinie transportu publicznego, tj. pod budowę węzła integracyjnego, do obsługi transportu zbiorowego.

Wyburzanie budynku potrwa około trzech-czterech dni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w październiku uzyska pozwolenie na budowę i wówczas ogłoszony zostanie przetarg. Na miejscu ramp i w części parkingu powstanie pięć zatoczek autobusowych z wiatami. Obecny parking zostanie pomniejszony o około dziesięć miejsc parkingowych.

Kartuski samorząd prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia od PKP budynku, który znajduje się przy ul. Kolejowej. Zgonie z założeniami pustostan przy wsparciu środków zewnętrznych zostałby wyremontowany, a swoje siedziby miałby w nim najważniejsze organizacje pozarządowe. Swoją przestrzeń tam będzie miała też dodatkowo kartuska biblioteka. Odnowiona ma zostać również lokomotywa znajdująca się przy dworcu.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.