Ostrzyckie Lato z kolejnym rekordem - gigantyczną flagą Kaszub

niedziela, 5 sierpnia 2018 r., 20:25
fot. MD-Z

Czarno-żółta flaga o długości ośmiu i wysokości pięciu metrów podziwiać można było w niedzielne popołudnie w Ostrzycach. To kolejny rekordowy "atrybut" Kaszub, który przygotował Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie. Gigantyczna kaszubska flaga trafi do Polskiej Księgi Rekordów tak jak m.in. czterometrowe diabelskie skrzypce, olbrzymi burczybas czy kaszubski alfabet.

Ostrzyckie Lato to jedna ze sztandarowych imprez Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie. Dwudniowa zabawa rokrocznie przyciąga do Ostrzyc tłumy mieszkańców i turystów. Tak było również i w tym roku. Pierwszy dzień imprezy upłynął pod znakiem disco polo i biesiady, gwiazdami niedzielnej odsłony była grupa Baciary.

Tradycyjnie koncertowanie poprzedziło "Diabelskie Granie". To część imprezy poświęcona kultywowaniu tradycji i promowaniu zwyczajów kaszubskich. Zarówno mieszkańcy regionu, jak i turyści mogli spróbować swoich sił w grze na diabelskich skrzypcach i innych kaszubskich instrumentach ludowych. Granie w Ostrzycach jest tym bardziej wyjątkowe, że chętni mogą zagrać na burczybasie, bazunie czy diabelskich skrzypcach wyjątkowych rozmiarów. Gminny Ośrodek Kultury specjalizuje się w ustanawianiu nietypowych rekordów "atrybutów Kaszub".

Corocznie podczas Ostrzyckiego Lata GOK-u prezentuje nowe rekordowe instrumenty i kaszubskie atrybuty. W somonińskiej kolekcji są m.in. olbrzymi rynczok, czterometrowe skrzypce, wielki burczybas, bazunę czy kaszubski alfabet.

W tym roku na Ostrzyckim Lecie zaprezentowano gigantyczną flagę kaszubską. Najprawdopodobniej największą na świecie. Ma powierzchnię 40 m kw., jest szeroka na 8 m i wysoka na 5 m.

- W tym roku do stworzenia flagi zainspirował nas Piotr Szyca. To on zaproponował ten pomysł. Bardzo cieszymy się, że udało się z kolejnym rekordem. Chcemy pokazywać wszystkim mieszkańcom i turystom, że Kaszubi potrafią się bawić, mają swoją flagę, zwyczaje, muzykę, folklor i język - powiedział Marian Kowalewski, dyrektor GOK-u w Somoninie.

Po prezentacji flagi wszystkich uczestników imprezy zaproszono do wspólnego zdjęcia z flagą.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.