Kolejna fala upałów - wydano ostrzeżenia II stopnia

środa, 8 sierpnia 2018 r., 12:36
fot. internet/rzut ekranu IMGiW

Nad Polską przetacza się kolejna fala upałów. Najbliższe dni upłyną pod znakiem wysokich temperatur. Zgodnie z prognozami słupki termometrów mogą skoczyć nawet do 34 stopni Celsjusza. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało ostrzeżenia II stopnia.

Maksymalna temperatura powietrza w środę w wielu miejscach w Polsce przekroczyła 30°C. Jak informuje Urząd Wojewódzki w Gdańsku, upały utrzymywać się będą do piątku, a prognozowana temperatura na przeważającym obszarze kraju wynosić będzie od 30°C do 35°C, a lokalnie na zachodzie Polski nawet powyżej 35°C, tj. 37-38°C.

- Zakończenie gorącego okresu prognozowane jest na piątek i związane będzie z przechodzeniem aktywnego frontu atmosferycznego. Z frontem związane będą gwałtowne zjawiska burzowe, dlatego zachęcamy również do śledzenia prognozy dedykowanej zjawiskom konwekcyjnym - informuje Urząd Wojewódzki.

W związku z prognozami, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia. W związku z tym zalecana jest duża ostrożność, plany należy dostosować do warunków pogodowych.

Kilka porad, jak przetrwać upały:

- ogranicz przebywanie na pełnym słońcu
- pij dużo niegazowanej wody
- jeśli nie musisz, nie wychodź z domu
- noś nakrycie głowy
- stosuj kremy z filtrem UV
- unikaj wysiłku fizycznego
- nie zostawiaj dzieci i zwierząt w aucie
- nie pij alkoholu, bo odwadnia organizm
- w ciągu dnia zamknij i zasłoń okna
- noś lekką i przewiewną odzież

Przegrzanie organizmu może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Osoby, które zauważą u siebie objawy takie jak przyśpieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy i dreszcze, powinny wezwać pomoc pod nr tel. 112 lub 999.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.