Jak urządzić łazienkę, by była ona ładna i funkcjonalna?

czwartek, 9 sierpnia 2018 r., 13:46
fot. nadesłane/fotolia.com, 210293872 | Autor: antic

Bez wątpienia łazienka jest niezwykle istotnym pomieszczeniem w każdym domu, czy mieszkaniu. Odpowiednio urządzona będzie nam nie tylko służyć przez wiele lat, ale też stanie się odprężającym źródłem relaksu i odpoczynku.

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, wnętrza, w których mamy okazję przebywać, są niezwykle istotne dla naszego samopoczucia oraz psychiki. Kwestia ta dotyczy nie tylko sypialni, kuchni, czy salonu, ale również łazienki, w której spędzamy dość dużo czasu każdego dnia. To właśnie do łazienki kierujemy się rano, tuż po przebudzeniu i jest ona ostatnim miejscem, które odwiedzamy przed pójściem spać. Na co więc zwrócić uwagę podczas aranżacji łazienki, by była ona nie tylko funkcjonalna, ale też estetyczna?

Niezależnie od naszych możliwości finansowych, łazienka jest wnętrzem, które wręcz zachęca do indywidualnych i niepowtarzalnych kreacji i ośmiela do wprowadzania oraz realizowania oryginalnych rozwiązań. Dzisiejsze wzornictwo stwarza ku temu wiele możliwości, co oznacza, że nawet w przypadku niedużych nakładów finansowych, może powstać przykuwająca uwagę aranżacja z funkcjonalnie rozmieszczonymi sprzętami. Oczywiście jeszcze większe pole do popisu mają właściciele dużych łazienek - wówczas pomieszczenie to może stać się ekskluzywnym pokojem kąpielowym, w którym to będziemy mieli możliwość zażycia kąpieli parowych, wodnych, jak i masaży powietrznych.

Określ potrzeby, sprawdź inspiracje

Aranżację łazienki należy zacząć przede wszystkim od dokładnego sprecyzowania potrzeb wszystkich osób, które będą z niej korzystały. Ustawiając urządzenia, takie jak pralka, umywalka, miska ustępowa, bidet, czy też wanna, powinniśmy koniecznie zachować przestrzenie funkcjonalne, tak, by wszystkie czynności móc wykonywać całkowicie swobodnie.

W dzisiejszych czasach sprzęt w łazience staje się coraz bardziej wielofunkcyjny (masaże powietrzne, hydromasaże), jak i ergonomiczny. Niestety, czasem zdarzają się niespodziewane awarie, których jak najszybciej trzeba się pozbyć. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest wybranie sprawdzonych fachowców oraz firmy, takiej jak serwis Adare, która będzie w stanie usunąć wszelkie usterki, przywracając łazience dawną funkcjonalność.

Jeśli uda nam się dostosować wyposażenie do potrzeb każdego domownika, wówczas otrzymujemy gwarancję, że przestrzeń łazienkowa stanie się wysoce funkcjonalna. Na początku dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które okażą się bardzo pomocne podczas tworzenia wymarzonej łazienki:

- ile osób będzie korzystać z łazienki?
- jak dużą przestrzenią dysponujemy?
- jakie są zwyczaje i przyzwyczajenia domowników?
- czy wszystkie osoby, które będą korzystać z łazienki są całkowicie sprawne?

Pomyśl o łazience już na etapie budowy

Warto wziąć pod uwagę także usytuowanie łazienki. Współcześnie, zarówno w domach wolnostojących, jak i w blokach, realizacja wszelkich planów związanych z umieszczeniem łazienki jest możliwa, ponieważ coraz częściej uwzględniane są (w miarę możliwości technicznych) potrzeby oraz wymagania przyszłych lokatorów. Jednak aby móc z tego skorzystać, należy sprecyzować własne wymagania związane z rozłożeniem danych funkcji w mieszkaniu, w tym także łazienki. Niezwykle istotnym jest, by już na etapie budowy wykonawca miał informacje o tym, jakie planujemy mieć urządzenia stacjonarne. Dzięki temu będzie mógł on doprowadzić przyłącza we właściwe miejsca.

Kolor i faktura mają znaczenie!

W sytuacji, w której z samego rana lubimy brać szybki prysznic, a wieczorem zażywać długie i relaksujące kąpiele, wówczas musimy zapewnić sobie taką możliwość, nawet kosztem innych, nieco mniej ważnych dla nas funkcji. W naszej łazience musimy bowiem czuć się komfortowo, a osiągniemy to dzięki odpowiednio dobranemu wyposażeniu, właściwym jego rozmieszczeniu, jak również starannie dobranym materiałom wykończeniowym, jak i spójnej stylistyce sprzętów. To właśnie wykorzystane materiały, ich faktura oraz kolor w znacznym stopniu decydują o klimacie danego pomieszczenia, a co za tym idzie - o naszym komforcie związanym z jego użytkowaniem. Należy jednak pamiętać, że decydując się na dany wystrój wnętrza, będziemy na niego zdani na wiele lat, dlatego też powinien być on odpowiednio przemyślany.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.