Sanepid skontrolował kartuski szpital. Jak wypadła kontrola żywności?

poniedziałek, 13 sierpnia 2018 r., 10:06
fot. internet/facebook.com/szpitalnyposilek.pl

Odpowiednie żywienie to jeden z pięciu czynników współdecydujących o poprawie zdrowia pacjenta. W szpitalach niestety dla wielu chorych pozostawia ono jeszcze dużo do życzenia. Jedni narzekają na jakość, inni z kolei na ilość podawanych posiłków. Sanepid corocznie kontroluje żywienie w PCZ w Kartuzach. Podczas ubiegłorocznej nie obyło się bez zastrzeżeń. Jak wypadła w tym roku?

Przeglądając internet można napotkać się na szeroko komentowane żywienie w szpitalach. W kwietniu tego roku na stronie NIK opublikowano informacje z kontroli szpitali w Polsce. Sprawa żywienia niestety pozostawiała jeszcze wiele do życzenia.

- Badania próbek posiłków szpitalnych przeprowadzonych na zlecenie NIK przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Handlowej, wykazały niedobory składników odżywczych, mogących powodować uszczerbek na zdrowiu pacjentów, jak np.: odwapnienie, zmiękczenie i zniekształcenie kośćca, niedokrwistość, niedotlenienie tkanek, nadmierną pobudliwość mięśniową, drżenie i bolesne skurcze mięśni, stany lękowe, bezsenność, nadciśnienie czy zaburzenia w funkcjonowaniu nerek - tłumaczyli pracownicy NIK.

Kontrole żywienia rokrocznie odbywają się także w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach. Kontrola przeprowadzona dwa lata temu wykazała, że w podawanych posiłkach jest brak podaży owoców i warzyw do śniadań oraz kolacji, brak mlecznych napojów fermentowanych, a także i serwowanie przetworów mięsnych o niskiej wartości odżywczej i wysokiej zawartości tłuszczu. Natomiast w ubiegłym roku w posiłkach zabrakło kasz i produktów zawierających wapń.

Jak Powiatowe Centrum Zdrowia w Kartuzach wypadło w tym roku?

- Podczas kontroli w 2018 r. nie pobierano prób posiłków do badań laboratoryjnych, sprawdzono natomiast wykonanie zaleceń żywieniowych przesłanych po poprzedniej kontroli, tj. zwiększenie udziału kasz w posiłkach, ograniczenie ilości soli dodawanej do posiłków, zwiększenie podaży produktów mlecznych w jadłospisie. Wszystkie zalecenia zostały wykonane - Anna Obuchowska, informuje Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Przy ocenie posiłków przez sanepid brana pod uwagę jest także ich kaloryczność. Ta również zgadza się z zalecaniami.

- Ostatnia kontrola wykazała, że wszystkie śniadania składają się z zupy mlecznej oraz dodatku w postaci serów twardych, twarogu czy serków twarogowych, na kolację podawana jest codziennie kawa z mlekiem. W badanym okresie mleczne napoje fermentowane (maślanka) podawane były do posiłków obiadowych dwukrotnie, jak również były dodatkiem technologicznym do sałatek warzywnych podawanych do obiadu. Z przedstawionych jadłospisów wynika, że pacjenci otrzymują we wszystkich posiłkach dodatek owoców lub warzyw. Posiłki z udziałem mięsa drobiowego przeważają nad potrawami z mięsa czerwonego, a z udziałem ryby podawane były dwukrotnie (w badanym okresie) - podsumowuje Anna Obuchowska.

- W diecie pacjentów zawartość białka, tłuszczu, węglowodanów, witaminy C i żelaza została oceniona jako prawidłowa, natomiast podaż wapnia oceniono jako zaniżoną, dlatego zalecono zwiększenie podaży produktów mlecznych, które są źródłem wapnia w diecie. Zawartość soli w badanym posiłku obiadowym wynosiła 2,8 g, co nieznacznie przekraczało wartość dopuszczalną, zgodnie z którą zawartość soli w posiłku obiadowym nie powinna być wyższa niż 2 g (5 g w żywieniu całodziennym). Należy przy tym zaznaczyć, że nastąpiła poprawa w porównaniu z posiłkami obiadowymi pobranymi 08.12.2011 r., 05.03.2015 r. i 31.03.2016 r., kiedy wartości soli w posiłkach wynosiły odpowiednio: 8,4 g, 4,2 g oraz 3,8 g - dodaje.

Dwa lata temu kartuski szpital realizował zaledwie 69-79 proc. normy kalorycznej. W tym roku analiza danych zawartych w jadłospisach wykazała, że pacjenci są żywieni prawidło. Obecnie realizowane jest 98 proc. normy.

- Sposób żywienia pacjentów uległ poprawie i jest zgodny z zaleceniami zawartymi
w publikacji "Zasady prawidłowego żywienia chorych w szpitalach" pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Mirosława Jarosza. Posiłki są różnorodne, nie powtarzają się w dekadzie (tzn. w ciągu 10 dni), a do ich przygotowania stosowane są różne techniki obróbki cieplej. Na każdym oddziale znajdują się dystrybutory z wodą - dodaje rzecznik Anna Obuchowska.

Badania sanepidu wykazały, że sytuacja się polepszyła i jedzenie jest przygotowywanie z prawidłowych produktów i w odpowiedni sposób. Niestety nie wszystkie normy zostały spełnione.

- Ostatnia kontrola wykazała nieprawidłowości techniczne, tj. poprawy stanu technicznego wymagają sufity w dwóch kuchenkach oddziałowych na oddziałach chirurgii i położnictwa. Nieprawidłowości techniczne zostaną całkowicie usunięte wraz z zakończeniem prac termomodernizacyjnych budynku szpitala - wnioskuje pracownik WSSE w Gdańsku

Pracownicy gdańskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zapewniają, że do dyrekcji skontrolowanych szpitali przesłano szczegółową ocenę żywienia pacjentów oraz, wobec braku regulacji prawnych w tym zakresie, zalecenia do dalszego żywienia pacjentów.

- Ocena żywienia i ewentualne zalecenia zawsze jest przez nas przesyłana do podmiotu kontrolowanego - podsumowuje rzecznik prasowy.

Dominik Ropela

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.