Skąd czerpać energię do biegania? Zalety porannych i wieczornych treningów

wtorek, 14 sierpnia 2018 r., 13:32
fot. nadesłane

Bieganie daje wiele korzyści zdrowotnych - to fakt, z którym trudno się nie zgodzić. Jednak to, jakie efekty da trening, zależy od pory dnia. Poranne biegi są efektywniejsze w kwestii odchudzania, natomiast wieczorne pozwalają zredukować stres i zapewniają dobry sen. Wieczorne i poranne treningi mają również wiele innych zalet, które warto poznać, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie.

Zalety porannego biegania

Bieganie rano znakomicie rozbudza, ponieważ przyspiesza tętno, a tym samym krążenie krwi. Dzięki temu organizm jest dotleniony i może działać na najwyższych obrotach od samego rana. Poranny trening usprawnia funkcjonowanie mózgu, normuje ciśnienie krwi i poprawia pracę jelit oraz żołądka. Zwiększa jednak ryzyko kontuzji, dlatego ważny jest odpowiedni strój, który można nabyć np. na stronie www.nessi-sport.com.

Jednak najbardziej cenioną zaletą porannego biegania jest to, że przyspiesza ono metabolizm. Warunkiem jest bieganie w zmiennym tempie, łączące wysiłek aerobowy i anaerobowy. Organizm zostaje wówczas wytrącony z równowagi, dlatego musi podjąć duży wysiłek metaboliczny, aby ją przywrócić. Co ważne - takiego wysiłku nie należy podejmować na czczo, ponieważ może to doprowadzić do omdlenia. Zaleca się zjedzenie lekkiego posiłku, np. banana. Istotną kwestią jest też dobór odpowiednich skarpet do biegania, które ochronią stopy przed potem oraz powstaniem pęcherzy, więcej przeczytasz w artykule Biegasz? Zastąp zwykłe skarpety biegowymi.

Zalety biegania wieczorem

Wieczorne bieganie znakomicie obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Aby tak działał, wysiłek nie może być zbyt intensywny. Trening o tej porze dnia skutecznie likwiduje napięcia, dotlenia, normuje ciśnienie krwi i odpręża. Obniżenie poziomu stresu i dotlenienie organizmu sprawia, że łatwiej jest wyciszyć się i zasnąć, ponieważ do głosu mogą dojść hormony odpowiedzialne za przygotowanie ciała do snu, czyli melanina i serotonina.

Niewątpliwą zaletą planowania treningu wieczorem jest to, że można na niego poświęcić więcej czasu. Nie trzeba się nigdzie spieszyć, a to znacznie ułatwia odstresowanie i pozwala wydłużyć dystans. Należy jednak pamiętać, że wieczorne bieganie nie może być zbyt intensywne, a po nim trzeba jeszcze znaleźć czas na zjedzenie kolacji.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.