Obchody Święta Wojska Polskiego w Kartuzach

środa, 15 sierpnia 2018 r., 13:46
fot. MD-Z

Uroczysta msza święta, okoliczne przemówienia i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej - tak w Kartuzach w środę uczczono Święto Wojska Polskiego. Zorganizowano je z inicjatywy kaszubsko-pomorskiego okręgu Związku Piłsudczyków RP.

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego, a w kościele katolickim Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obchody rozpoczęto więc uroczystą mszą św. w kościele pw. św. Kazimierza. Po niej uczestniczy uroczystości udali się pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gdzie złożono kwiaty. Na zaproszenie związku odpowiedzieli m.in. burmistrz Kartuz, radni gminy Kartuzy, delegacja Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, druhowie z OSP, przedstawiciele Nadleśnictwa Kartuzy oraz mieszkańcy. Na początku uroczystości prezes Związku Piłsudczyków nakreślił zebranym działalność organizacji.

- Jesteśmy formacją umundurowaną. Z jednej strony nawiązujemy do tradycji oręża polskiego, ale też realizujemy szkolenie preobronne od początku działania naszych struktur i wspieramy projekt tworzenia wojsk obrony terytorialnej w naszym województwie. Wielu naszych członków jest obecnie w trakcie rekrutacji, a we wrześniu rozpocznie służbę w tej formacji. Oprócz działalności stricte patriotycznej i charytatywnej, bardzo istotny jest dla nas aspekt preobronny - mówił Tomasz Kocent, prezes okręgu kaszubsko-pomorskiego Związku Piłsudczyków RP.

W swoim wystąpieniu Tomasz Kocent nawiązał też do "Cudu nad Wisłą" i wydarzeń sprzed 98 lat.

- 15 sierpnia 1920 roku to wielkie zwycięstwo, ale musimy sobie zdać sprawę, że symbolicznie obchodzimy odzyskanie niepodległości w 1918 roku, bo dopiero w 1920 naprawdę tę niepodległość obroniono. I tak, jak powiedział ksiądz w czasie mszy świętej, gdyby wtedy bolszewicy doszli do Niemiec, rewolucja prawdopodobnie wybuchłaby w całej Europie, nie byłoby dziś ani Polski ani Europy, dlatego tą bitwę uznaje się za osiemnastą najważniejszą bitwę w historii świata. Było to starcie cywilizacji z antycywilizacją, chrześcijaństwa z diabelską ideologią bolszewicką, która już wtedy pokazywała swoje prawdziwe oblicze mordu i gwałtu - mówił Tomasz Kocent.

Podczas uroczystości głos zabrał także Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

- Dziękuję Związkowi Piłsudczyków za to, że objął patronat honorowy nad tym wydarzeniem i podjął się jego organizacji. Kaszubi, kartuzianie od wielu lat przychodzą pod pomnik Królowej Korony Polskiej, aby tu dziękować tym wszystkim, którzy oddali najwyższą ofiarę - ofiarę życia za wolną i niepodległą Rzeczpospolitą. Mam nadzieję, że będziemy o tym zawsze przypominać młodemu pokoleniu, bo jesteśmy to winni naszym przodkom. Dzięki nim dziś żyjemy w wolniej i niepodległej Polsce - podkreślał Mieczysław Gołuński.

Burmistrz nawiązał też do planowanych w 2020 roku obchodów 100-lecia powrotu Kaszub do Macierzy.

- Za niespełna dwa lata w tej naszej Małej Ojczyźnie, w kaszubskiej tatczyźnie będziemy obchodzić swoje stulecie odzyskania niepodległości. To właśnie wówczas 8 lutego 1920 roku Błękitna Armia pod dowództwem generała Hallera wkroczyła do Kartuz i przyniosła nam Kaszubom wolność. Pamiętajmy, że dzień stulecia odzyskania niepodległości przez Kaszubów nastąpi w 2020 roku, mam nadzieję, że wspólnie będziemy go świętować - mówił Mieczysław Gołuński.

Podczas uroczystości Tomasz Kocent, na mocy uchwały zarządu krajowego, za wybitne zasługi w krzewieniu pamięci o marszałku, wręczył członkom kaszubskiego okręgu awanse na wyższe stopnie związku.

W trakcie obchodów podano też datę uroczystości odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego w Kartuzach. Zaplanowano ją na 27 października. Z kolei 9 września, podczas odpustu w Sianowie odbędzie się uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru kaszubsko-pomorskiemu oddziałowi związku.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.