Żukowo. Jarmark Norbertański z gigantycznym tortem

czwartek, 16 sierpnia 2018 r., 08:17
fot. MD-Z

Lekcje historii z bractwem rycerskim, olbrzymi tort, występy artystyczne i koncert średniowiecznych nieszporów, a także sporo atrakcji dla najmłodszych - tak wyglądał I Jarmark Norbertański w Żukowie.

Odpust parafialny w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie uczczono w sposób wyjątkowy. Na przykościelnym placu odbył się I Jarmark Dożynkowy, przygotowany we współpracy z żukowskim samorządem i tamtejszym oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego.

Na licznych stoiskach skosztować można było domowych wypieków i innych specjałów. Popołudnie umilały występy - Weroniki Pryczkowskiej oraz 3'Melodii, a także pokazy bractwa rycerskiego Kerin. Punktualnie o godz. 16 proboszcz parafii ks. Krzysztof Sagan przystąpił do dzielenia olbrzymiego gigantycznego tortu.

O atrakcje dla najmłodszych podczas jarmarku zadbała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - były więc dmuchańce, wata cukrowa, mini plac zabaw, malowanie twarzy, warsztaty plastyczne, gry na konsoli i wspólne budowanie z lego.

Jarmark uświetnił wyjątkowy koncert. Zespół stworzony z parafianek specjalnie na tę okazję oraz śpiewaczki Scholi Gregoriana Gedanesis pod kierunkiem Roberta Pożarskiego zaśpiewał dwie części liturgii godzin - nieszpory i kompleta. Teksty
i nuty zaczerpnięto z oryginalnego XIII-wiecznego Antyfonarza pochodzącego z Żukowskiego Klasztoru Sióstr Norbertanek. Muzyka, którą zebrani usłyszeli była dokładnym odtworzeniem łacińskiej, chorałowej modlitwy, którą przez 600 lat nieprzerwanie praktykował żukowski konwent.

Wspólne świętowanie zakończył pokaz filmu "Najlepszy". To opowieść inspirowana życiem Jerzego Górskiego, byłego narkomana, który wygrał z nałogiem i zdobył m.in. tytuł mistrza świata w triathlonowych zawodach Double Ironman w Stanach Zjednoczonych.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.