Banino. Festyn Kaszubski z muzyką, tańcami i rozgrywkami piłkarskimi

niedziela, 19 sierpnia 2018 r., 22:17
fot. Longina Templin

Po raz trzynasty organizatorzy imprezy "zwabili" mieszkańców do wzięcia udziału w festynie, na którym głównie królowały akcenty kaszubskie. Na estradzie prezentowały się zespoły muzyczne, taneczne, wokaliści i gawędziarze. Nie zabrakło też konkursów i meczu piłki nożnej. Na uczestników czekały nagrody i puchary.

Jako pierwszy na estradzie wystąpił zespół Mùlci z Miszewa, który prowadzi Elżbieta Pryczkowska. Banino reprezentował zespół Spiéwné kwiôtczi pod kierownictwem Weroniki Pryczkowskiej, która w trakcie imprezy wystąpiła również jako wokalistka. Ponadto rozbawiali publiczność - gawędziarka Lidia Czaplewska, wyróżniona na Turnieju Gawędziarzy Wiele 2018 oraz kabaret Pùrtcë ze Starzyna. Znane i popularne kaszubskie melodie zaserwowała kapela Drësze z Kòscérznë.

Dzieci brały udział w konkursach takich jak rzut ringiem do stojaka, bieg tatusiów z dzieckiem na barana czy konkurs wiedzy o Baninie i Kaszubach. Na wszystkich uczestników czekały nagrody.

Dużym wzięciem cieszyła się loteria, na której można było wygrać m. in. zabawki, biżuterię, porcelanę kaszubską, parasolki, kaszubskie książki płyty CD, a nawet namiot.

Podczas imprezy burmistrz żukowskiej gminy Wojciech Kankowski wręczył legitymacje Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Nowymi członkami banińskiego oddziału zostali: Lilia Czepli, Antoni Biłanicz, Irena Trawczyńska, Zuzanna Ptach i Andrzej Kuzborski.

W programie festynu był również mecz szóstek w piłce nożnej. O miano najlepszej drużyny walczyły cztery zespoły. I miejsce zajęła drużyna składająca się z przedstawicieli Banina i Pępowa. II miejsce wywalczyło Miszewo, na III miejscy uplasowało się Pępowo, a IV miejsce wywalczyli oldboje z Pępowa. Sędziował Ryszard Ustowski.

Organizatorami XIII Festynu Kaszubskiego byli: Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie, oddział w Baninie, Urząd Gminy w Żukowie i Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.