Żukowo. Stare centrum miasta nabiera nowego blasku

wtorek, 21 sierpnia 2018 r., 13:42
fot. Longina Templin

Staw przy kościele ponorbertańskim zmienił się nie do poznania. Po zaniedbanym i zarośniętym chaszczami akwenie nie ma śladu. Powstało za to centrum spacerowo-rekreacyjne. Nad wyczyszczonym stawem wybudowano drewniany pomost. Jest też ścieżka spacerowa, altana i ławki. Inwestycję wykonała firma Budowlano - Handlowa Asbud z Kartuz. Koszt całego przedsięwzięcia to niewiele ponad 1,8 mln złotych.

Prace przy tworzeniu parku przyklasztornego trwały pół roku. Najtrudniejszą częścią zadania było oczyszczenie stawu z roślinności i mułu, wzmocnienie jego brzegów poprzez układania koszy gabionowych. To umożliwia swobodny spływ wody z terenów przyległych do stawu, który teraz pełni funkcję zbiornika retencyjnego. To ważne, bo tam spływają wody z dużej części dróg krajowych - ul. Kościerskiej i Gdyńskiej.

- Jedyną niespodzianką przy powstawaniu przestrzeni publicznej ogólnoparkowej było natknięcie się na fragment niestabilnego gruntu, a to wymagało dodatkowych wzmocnień - wyjaśniał Wiesław Pałka, koordynator referatu inwestycji w żukowskim urzędzie.

Kolejna część prac to wykonanie pomostu nad stawem, a dokoła niego ścieżki spacerowej oraz oświetlenia. Na kamiennym placu postawiono drewnianą parkową altanę. Są też ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. W ten sposób stworzono teren spacerowo - rekreacyjny.

- Firma Budowlano - Handlowa Asbud z Kartuz prace już zakończyła i zgłosiła gotowość do rozpoczęcia odbioru końcowego, wyznaczonego na najbliższą środę. Komisja zbierze się na terenie przeprowadzonej inwestycji i sprawdzi, czy wszystko co zostało zawarte w umowie, jest wykonane. Jeżeli nie będzie żadnych uwag, wówczas podpiszemy dokument stwierdzający zakończenie prac - dodał insp. Wiesław Pałka.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.