Żeromski na dworcu w Kartuzach - czytali "Przedwiośnie" w ramach ogólnopolskiej akcji

piątek, 31 sierpnia 2018 r., 18:02
fot. MD-Z

Kartuska biblioteka po raz kolejny włączyła się w "Narodowe Czytanie". W ramach akcji w piątkowe popołudnie mieszkańcy Kartuz czytali "Przedwiośnie". Uczestnicy akcji oddali się lekturze powieści Stefana Żeromskiego, na dworu integracyjnym w Kartuzach, gdzie mieści się nowa siedziba biblioteki.

Ogólnopolski finał akcji "Narodowego Czytania" zaplanowano na 8 września. Kartuska biblioteka do wspólnej lektury zaprosiła miłośników literatury w piątek, tydzień wcześniej. Wspólne czytanie przeplatano śpiewaniem patriotycznych pieśni. Przypomnijmy, że akcja Narodowego Czytania organizowana jest od 2012 roku. Zainaugurował ją prezydent Bronisław Komorowski zapraszając do wspólnej lektury "Pana Tadeusza" Adama Mieckiewicza. W kolejnych latach czytano kolejno dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza , "Lalkę" Bolesława Prusa oraz "Quo Vadis" Sienkiewicza, w ubiegłym roku natomiast "Wesele" Wyspiańskiego. Tegoroczną akcję wpisano w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i poświęcono "Przedwiośniu".

- W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły "słuch społeczny" pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce - testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolitej - podkreślał Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników akcji.

- Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi. Niech z kart jego powieści przemówią do nas i ożyją na nowo dyskusje o wymarzonych "szklanych domach" i sielska atmosfera Nawłoci. Ale nade wszystko niech Przedwiośnie przypomina o stale aktualnej potrzebie budowania Polski opartej na zasadach sprawiedliwości, równości i solidarności, które są najmocniejszym fundamentem siły i bezpieczeństwa państwa i narodu - pisał prezydent.

Podczas akcji w Kartuzach przeczytano oryginalną wersję "Przedwiośnia". Do lektury zaproszono m.in. wiceburmistrz Sylwię Biankowską, Dariusza Lasa, kierownika Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Urzędzie Miejskim w Kartuzach, Jana Mazura, dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Danutę Rzepkę, dyrektor Gminnej Biblioteki w Przodkowie. Wydarzenie poprowadził aktor Maciej Urban.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.