Co zabrać na kajaki?

poniedziałek, 3 września 2018 r., 09:38
fot. nadesłane

Przygotowanie na spływ kajakowy nie musi zająć nam wiele czasu. Wystarczy odrobina rozeznania w tym, co jest niezbędne, a spakujemy się w mgnieniu oka. Na szczęście dla nas, podstawową wiedzę można zawrzeć w niewielkiej pigułce.

Co na siebie włożyć?

Jeśli chodzi o ubrania, to jako początkujący najlepiej trzymajmy się podstaw - załóżmy wygodne dresy, bądź odzież sportową, oczywiście odpowiednią do pogody. Pamiętajmy, że nad wodą temperatura jest parę stopni niższa, dlatego warto spakować dodatkową warstwę ubrania. Możemy też sprawić sobie kombinezon neoprenowy.

Spędzając czas nad wodą, musimy wyposażyć się w kamizelkę asekuracyjną, bądź ratunkową. W przypadku wywrotki (a w trakcie naszej kajakarskiej kariery na pewno się taka wydarzy) pomogą nam bez szkody wyjść z opresji. Niezależnie od naszych zdolności pływackich, podczas upadku do wody łatwo o panikę.

Gdy już wyposażymy się w podstawową odzież, warto rozważyć kupno rękawic nylonowych - ochronią nasze dłonie przed wodą i chłodem, zwłaszcza podczas jesiennych, bądź wczesnowiosennych spływów. Natomiast w trakcie słonecznych dni powinniśmy założyć okrycie głowy, by uniknąć udaru słonecznego.

W co zapakować ekwipunek?

Pakowanie ekwipunku na spływ powinno odbywać się z myślą o wywrotce. Jak już mamy wszystko, co zabrać na kajaki, musimy to odpowiednio zapakować. Nasz ekwipunek musi być szczelnie zamknięty, zabezpieczony przed wodą. Idealnie sprawdzą się tutaj plecaki i worki wodoszczelne. Zabezpieczą one naszą własność, nawet w czasie wywrotki.

Jeśli potrzebujemy zabezpieczenia dla mniejszych, podręcznych przedmiotów, takich jak telefon komórkowy, aparat, czy dokumenty, warto zainwestować w etui wodoszczelne. Dobrymi modelami może pochwalić się firma Overboard. W jej ofercie znajdziemy nawet modele umożliwiające słuchanie muzyki z bezpiecznie schowanym telefonem.

Jakie akcesoria mogą być przydatne?

Na rzece, zwłaszcza rzadziej uczęszczanej, natkniemy się na różne przeszkody. Nie raz i nie dwa utkniemy, zaczepieni o przybrzeżne krzaki, bądź zwalone drzewo. W takim przypadku nieoceniony okaże się zwykły scyzoryk, lub nóż survivalowy. W Polsce największym zaufaniem, jeśli chodzi o sprzęt tego typu, cieszy się marka Bushmen.

Rzeki mają tendencję do meandrowania, nie raz w czasie spływu stracimy pozostałych kajakarzy z oczu. Warto więc zaopatrzyć się w gwizdek, który pozwoli nam zaalarmować pozostałych uczestników spływu, gdy będziemy potrzebowali pomocy.

Na koniec najważniejsze - pozytywne nastawienie

Wybierając się na spływ, pamiętajmy, że naszym celem jest relaks i wypoczynek, z dala od zgiełku cywilizacji. Mając to na uwadze, zostaw za sobą codzienne troski i zmartwienia, by móc w pełni docenić to, co daje nam natura.


Gokajak - Internetowy Sklep Kajakowy
Ul. Armii Krajowej 1
Żukowo 83-330
E-mail: sklep@gokajak.com
www: GoKajak.com

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.