Zabrzmiał pierwszy dzwonek - dzieci ruszyły do szkoły

poniedziałek, 3 września 2018 r., 13:21

W poniedziałek, 3 września po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie uczniowie znów zasiedli w szkolnych ławach. Z naszym obiektywem towarzyszyliśmy w rozpoczęciu roku szkolnego społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach.

W poniedziałek rok szkolny rozpoczęło 4,5 mln uczniów w blisko 24 tysiącach polskich szkół. Jak informuje Kuratorium Oświaty w Gdańsku, w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2018/2109 będzie uczyć się ponad trzy miliony uczniów, w tym w pierwszych klasach około 361 tys. dzieci.

W szkołach ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących, technikach, oddziałach zasadniczych szkół zawodowych w szkołach branżowych i szkołach przysposabiających do pracy) kształcić się będzie ok. 1.019.000 uczniów, natomiast w branżowej szkole I stopnia w klasach I i II - 113 tys. uczniów.

W rozpoczynającym się roku szkolnym do szkół uczęszczać będzie ostatni rocznik gimnazjalistów. Naukę w klasie III gimnazjum rozpoczęło ok. 355 tys. uczniów.

W poniedziałek zajęcia w przedszkolach i zerówkach rozpoczęło 1,4 mln dzieci w wieku 3-6 lat z blisko 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.

Dni wolne

Nowy rok szkolny zakończy się w piątek, 21 czerwca 2019 r. Zimowa przerwa świąteczna rozpocznie się 23 i potrwa do 31 grudnia 2018 r. Z kolei przerwa wiosenna związana z świętami wielkanocnymi potrwa od 18 do 23 kwietnia 2019 r.

Ferie zimowe w województwie pomorskim w tym roku szkolnym zaplanowano w dniach 11-24 lutego 2019 r.

Dodatkowo każda szkoła ma określoną liczbę zajęć wolnych od zajęć dydaktycznych, które ustali dyrekcja. Terminy te powinna podać do informacji uczniów, nauczycieli i rodziców do 30 września. W szkołach podstawowych jest łącznie do ośmiu dni wolnych od zajęć, w liceum ogólnokształcącym i technikum - do 10 dni, natomiast do sześciu dni - w branżowej szkole I stopnia, szkole policealnej oraz placówce kształcenia praktycznego.

Egzaminy

W nowym roku szkolnym po raz pierwszy przeprowadzony zostanie egzamin ośmioklasisty. Młodzież przystąpi do testów w dniach od 15 do 17 kwietnia 2019 r. Uczniowie sprawdzać będą wiedzę z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki.

Egzamin dla gimnazjalistów zaplanowano w dniach 10 do 12 kwietnia 2019 r. Będzie się on składać się z trzech części: ‎humanistycznej (z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z zakresu języka ‎polskiego), matematyczno-przyrodniczej (z zakresu przedmiotów przyrodniczych i ‎matematyki) oraz z języka obcego nowożytnego.

Maturalny maraton w 2019 r. rozpocznie się 6 maja, tradycyjnie od egzaminu pisemnego z języka polskiego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.