Chwaszczyno najpiękniejszą wsią w powiecie kartuskim

poniedziałek, 3 września 2018 r., 17:26
Przedstawiciele sołectwa Chwaszczyno Przedstawiciele sołectwa Chwaszczyno fot. Longina Templin

Ogłoszenie wyników jubileuszowej edycji konkursu "Piękna Wieś 2018" odbyło się podczas niedzielnych dożynek powiatowych w Żukowie. Po raz dwudziesty walczono o tytuł najpiękniejszej zagrody rolniczej i najpiękniejszej wsi w powiecie kartuskim. Zwycięzcami zostali - Karolina Bigus z Kamienicy Królewskiej (gm. Sierakowice) i wieś Chwaszczyno (gm. Żukowo). Laureaci otrzymali nagrody pieniężne i dyplomy.

Kryteria dla właścicieli zagród biorących udział w konkursie obejmowały m. in. estetyka zagród i całego siedliska, elementy dekoracyjne, nawiązanie do tradycji, a także spełnienie wymagań ochrony środowiska.

W przypadku wsi oceniania była m. in. czystość i porządek oraz aktywność mieszkańców w pracy na rzecz całej społeczności, np. podsiadanie programu rozwoju wsi, zachowanie wartości historycznych i kulturowych.

- Konkurs "Piękna Wieś" jest dla mnie wielką przyjemnością. Objazd po miejscowościach, pięknych gospodarstwach to dla nas prawdziwa uczta estetyczna i w kontaktach z ludźmi. Chwaszczyno było zdecydowanym faworytem, jeżeli chodzi o pierwsze miejsce. Przebiło elementem dotyczącym aktywności społecznej i wspólnego działania. Wieś jest zintegrowana i z pomysłami na przyszłość. - stwierdziła przewodnicząca komisji Alicja Mazur, dyrektorka wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w Starostwie Powiatowym w Kartuzach.

Karolina Bigus z Kamienicy Królewskiej jest zwyciężczynią w kategorii zagroda rolnicza. Wyznała, że to dla niej nie tylko wielki zaszczyt, ale i zaskoczenie zarazem. Taki wynik to efekt jej czteroletniej pracy. Najbardziej dumna jest ze swojego kwiatowego ogrodu.

- Jesteśmy zaskoczeni głównie z tego powodu, że w naszym wniosku do udziału w tym konkursie, stawialiśmy na współpracę mieszkańców. Do momentu ogłoszenia wyników trudno było mi ocenić, czy ta wartość zostanie dostrzeżona, a to są rzeczy niewidoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego też bardzo się cieszę, to dla mnie bardzo duży zastrzyk, że akurat podczas mojej kadencji sołtysa zdarzył się taki sukces. To ogromne dla nas wyróżnienie i satysfakcja, że to na co stawiamy zostało zauważone - powiedziała nam Jolanta Wiercińska, sołtys Chwaszczyna.

Pani sołtys zaakcentowała też, że to nie jest sukces pracy jednego sołtysa, ale wieloletnia praca ludzi, którzy dobrze się czują we wzajemnej współpracy. To wspólne dzieło mieszkańców, gdyż bez nich by się to nie udało. W tej pracy z ludźmi na pewno ogromny wkład mają - KGW, OSP, stowarzyszenia działających w sołectwie, radny Jacek Fopke i rada sołecka. Wspominała też o dobrej współpracy z proboszczem chwaszczyńskiej parafii ks. Piotrem Grubą. Cieszy ją fakt, iż coraz więcej osób przyłącza się do tej współpracy, bo to daje efekty.

Barbara Myszk - Herrmann, przewodnicząca KGW w Chwaszczynie stwierdziła, że w tego typu konkursach liczy się kobiece spojrzenie, zwłaszcza gdy dotyczy to estetyki, a to również komisja brała pod uwagę. Małe i duże sukcesy w pigułce pokazaliśmy w przygotowanych ekspozycjach podczas wizyty komisji w ramach konkursu.

- Przygotowaliśmy z radnym Jackiem Fopke marszrutę dla komisji, aby mogli zobaczyć i ocenić najciekawsze miejsca w sołectwie i rozpoczęte inwestycje. Zwieńczeniem było spotkanie w Strefie Kultury, gdzie był poczęstunek przygotowany przez panie z KGW - powiedziała Aleksandra Nosel, członkini rady sołeckiej i KGW.

- Cieszę się, że komisja powiatowa doceniła to piękno wewnętrzne, czyli współpracę, zaufanie, zintegrowanie społeczności Chwaszczyna i z tego jestem najbardziej dumny - dodał radny Jacek Fopke.

Zwycięzcy konkursu będą reprezentować powiat kartuski w eliminacjach wojewódzkich.

Wyniki powiatowego konkursu "Piękna Wieś 2018"

Kategoria zagroda rolnicza:
I miejsce - Karolina Bigus z Kamienicy Królewskiej (gm. Sierakowice)
II miejsce - Gertruda i Andrzej Walderowie z Sulmina (gm. Żukowo)
III miejsce - Wioleta i Stanisław Gruchałowie z Łączyna (gm. Stężyca)

Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna i Łukasz Lendowscy (Węsiory), Leszek Klawitter (Ramleje), Magdalena Sychta (Miechucino) i Helena Krauze (Kiełpino)

Kategoria wieś
I miejsce - wieś Chwaszczyno (gm. Żukowo)
II miejsce - wieś Hopowo (gm. Somonino)
III miejsce - wieś Zawory (GM. Chmielno)

Wyróżnienia przyznano wsi Gołubie (gm. Stężyca), wsi Bór (gm. Sierakowice) i wsi Brodnica Górna (gm. Kartuzy)

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.