Goście z partnerskiego Wendelstein po raz kolejny odwiedzili żukowską gminę

piątek, 7 września 2018 r., 10:30
fot. Longina Templin

Od 17 lat istnieje partnerstwo między niemieckim Wendelstein, francuskim Saint - Junien i Żukowem. Od tej pory na koncie zaprzyjaźnionych gmin jest ponad 150 wydarzeń i spotkań. W czwartek po raz kolejny żukowianie mieli okazję gościć u siebie prawie osiemdziesięcioosobową grupę z Niemiec. Po raz pierwszy część uczestników spotkania przyjechała do Żukowa na rowerach, pokonując 1200 kilometrów.

Pierwszy rajd na trasie Wendelstein - Saint - Junien odbył się w 2016 roku z okazji 15-lecia partnerstwa. Pomysł ten bardzo spodobał się uczestnikom, którzy stwierdzili, że warto to powtórzyć. Stąd tegoroczny Rajd Kaszubski 2018 na trasie Wendelstein - Żukowo, którą pokonano w 12 etapach.

- W niektórych miejscowościach na terenie Polski, gdzie planowano postoje, gminy przekazywały kamienie. Tak było w Szczecinie, Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Ustce i Lęborku. Z tych prezentów powstanie instalacja, która znajdzie miejsce w parku w Wendelstein - powiedziała nam Beata Bujnowska - Kowalska, insp. ds. promocji i kontaktu z mediami.

Swój pobyt w Polsce rozpoczęli od spotkania w firmie Bims Plus Elements w Gdańsku (przedstawicielstwo firmy z Wendelstien). Stamtąd udali się do Żukowa.

Goście z Niemiec zwiedzali gminę i miasto. Przewodniczka Genowefa Zasada poprowadziła zwiedzających po najciekawszych zakątkach gminy. Goście zwiedzili m. in. pomnik Gralathów w Sulminie, kościół w Niestępowie, kościół św. Jana w Żukowie, aktualnie rewitalizowany historyczny spichlerz, żukowski kościół ponorbertański, izbę haftu i muzeum przyparafialne.

W przybyłej grupie byli m. in. członkowie komitetu partnerskiego - organizatorzy wycieczki. Towarzyszyli im burmistrz Wendelstein Werner Langhansa i były szef magistratu Wolfang Kelsch.

W czwartkowe popołudnie na Placu Mariackim przy żukowskim kościele na przybycie rowerzystów czekali przedstawiciele żukowskiego samorządu, część gości z Wendelstein, która podróżowała autokarem, a wraz z nią grupa muzyczna Wendengugge, które od 26 lat reprezentuje swoją gminę na różnego rodzaju imprezach.

Burmistrzowie Wojciech Kankowski i Werner Langhansa przywitali wszystkich gości symboliczną lampką szampana.

- Jestem z was ogromnie dumny, a jeszcze bardziej z waszej energii - powiedział burmistrz Wojciech Kankowski.

Burmistrz Wendelstein dziękował swoim rodakom za udany rajd, gratulował im znakomitej formy, która wymagała sporo pracy, ale się opłaciło. Dodał też, że trójpartnerstwo będzie obchodziło 20-lecie, w związki z tym już teraz zaprasza gości z Żukowa i Saint - Junien, aby na jubileusz przyjechali rowerami, a on serdecznie przywita ich w swoim mieście.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.