Młodzież zaproszono na podróż do świata sztuki na kartuskim Rynku

sobota, 8 września 2018 r., 01:54
fot. MD-Z

Kim jest artysta? Czym jest sztuka? I dlaczego jest tak ważna w życiu człowieka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukiwali w piątek uczniowie szkół z gminy Kartuzy, których zaproszono na ostatnią, tegoroczną odsłonę II Kartuskiego Pleneru Artystycznego. W świat sztuki młodych ludzi wprowadzili Adriana Majdzińska i Czesław Podleśny, artyści związani z inicjatywą WL4 Przestrzeń Sztuki w Gdańsku.

Około trzystu młodych ludzi ze szkół gminy Kartuzy miało w piątek okazję przeżyć wyjątkową podróż do świata sztuki. Na kartuskim Rynku zorganizowano ostatnią w tym roku odsłonę II Pleneru Artystycznego. Z magią tworzenia i odbiorem dzieła artystycznego młodzież zapoznali Adriana Majdzińska i Czesław Podleśny, artyści związani z inicjatywą WL4 Przestrzeń Sztuki w Gdańsku, którzy od ubiegłego roku aktywnie współtworzą kartuski plener.

Artyści zaprosili młodzież do dyskusji poświęconej m.in. odbiorowi dzieła artystycznego. Kilka słów do uczniów skierował też organizator pleneru.

- Człowiek, który nie ma potrzeb duchowych jest ubogi. Każdy z nas je ma w jakimś stopniu i powinien je uzewnętrzniać. Można to robić na różne sposoby, jednym ze sposobów uzewnętrznienia tych potrzeb duchowych jest sztuka. Każdy z was może sobie zadać pytanie, co ja robię ze swoją sferą duchową? Człowiek to ciało i dusza, dbamy o ciało, ale mamy też ducha, który jest bardzo ważny, bo duch zostanie, gdy ciało przeminie. Dziękujemy wam, że przyszliście i poświęciliście nam swój czas. Być może za pięć, dziesięć lat ktoś z was będzie miał tu wystawę albo zajdzie daleko w innej dziedzinie. Jeżeli nie otworzycie swojego ducha na to, co chcecie robić nie dojdziecie daleko, a my życzymy wam byście dotarli tam, gdzie sięga wasza ambicja - mówił Piotr Smoliński z Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki, który jest inicjatorem i jednym z organizatorów pleneru.

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejny plener w przyszłym sezonie letnim.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.