Policjanci uczą najmłodszych bezpieczeństwa w drodze do szkoły

wtorek, 11 września 2018 r., 09:10
fot. internet/KPP Kartuzy

Wraz z dźwiękiem pierwszego dzwonka kartuscy policjanci przystąpili do akcji pt. "Bezpieczna droga do szkoły". W jej ramach najmłodsi poznają zasady poruszania się w ruchu drogowym i zasady zachowania się w sytuacji zagrożenia.

W ramach działań "Bezpieczna droga do szkoły" funkcjonariusze rozmawiają z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa w drodze do szkoły, na ulicy oraz w rejonie przejść dla pieszych i sygnalizacji świetlnych. Policjanci przypominają dzieciom numery alarmowe, na które należy dzwonić w sytuacji zagrożenia oraz podkreślają, jak ważne są od odblaski i to, by być widocznym na drodze.

W miniony czwartek policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach odwiedzili uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach. Uczniowie zgłębili tematykę bezpiecznego zachowania na drodze, otrzymali też z rąk policjantów ulotki. Następnie na znajdującym się w pobliżu szkoły przejściu dla pieszych uczniowie klasy pierwszej pod czujnym okiem policjantki ćwiczyli właściwe przechodzenie przez przejście dla pieszych.

- Kolejny etap naszych działań prowadzony będzie już na terenie placówek oświatowych. Obejmie dzieci i młodzież, a także rodziców i opiekunów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo najmłodszych. Zgodnie z założeniami potrwa jak przewidujemy do końca września . Polegać będzie przede wszystkim na wizytach policjantów w szkołach i prowadzeniu zajęć lekcyjnych o bezpieczeństwie w różnych miejscach i sytuacjach z jakimi dzieci mogą się spotkać - informuje Daria Olchowik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

Pamiętać należy, że poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy.

Policjanci przypominają, że dzieci do lat siedmiu nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach. Ponadto uczniowie, którzy w drodze do szkoły korzystają z pobocza drogi poza obszarem zabudowanym w okresie od zmierzchu do świtu, muszą być wyposażeni w elementy odblaskowe. Osoby odwożące dzieci do i ze szkoły powinny również pamiętać o prawidłowym przewożeniu dzieci pojazdami.

- Apelujemy również do rodziców nieco starszych dzieci, którzy zezwalają swoim pociechom na dojeżdżanie rowerami do szkoły , aby upewnili się, czy dziecko ma kartę rowerową i w jakim stanie technicznym jest rower, aby bezpiecznie i szczęśliwie dojechały do celu - przypominają mundurowi.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.