Żukowo. Narodowe Czytanie z niepodległościowym akcentem

niedziela, 9 września 2018 r., 11:56
fot. Longina Templin

W Żukowie siódma już odsłona polskiej akcji społecznej Narodowe Czytanie odbyła się na dziedzińcu kościoła pw. WNMP w Żukowie. Fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego prezentowało trzynaście osób. Tegoroczną edycję połączono z uczczeniem 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP z Oddziału Kaszubsko - Pomorskiego oraz żukowscy harcerze.

Impreza składała się z dwóch części - czytania fragmentów powieści Żeromskiego, a druga zwrócona była w stronę setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Do czytania wybrano drugi rozdział Przedwiośnia - Nawłoć. Jego fragmenty czytali przedstawiciele żukowskiego samorządu - burmistrz Wojciech Kankowski, zastępczyni burmistrza Sylwia Laskowska - Bobula i przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidtke. Dołączyli do nich dyrektorzy szkół, nauczyciele, bibliotekarki i harcerze. Udział w czytaniu wziął także Tomasz Kocent, prezes Związku Piłsudczyków RP z Oddziału Kaszubsko - Pomorskiego.

Sobotniemu wydarzeniu towarzyszyła specjalnie na tę okazję wybrana muzyka. Kiedy rozbrzmiewał Menuet Ignacego Paderewskiego, na scenę weszli harcerze, którzy trzymali straż przy symbolach narodowych.

Ten patriotyczny akcent kontynuowała harcerka Natalia Durkiewicz, która zaśpiewała dwa utwory - Taki kraj i Ojczyznę.

- Wybrałam do czytania drugi rozdział, ponieważ wydawało mi się, że będzie on najłatwiejszy do słuchania dla publiczności. Wiadomo, że nie możemy przeczytać całej powieści. Zawsze długo się zastanawiam nad tym, co wybrać, jakie fragmenty zostaną ludziom w głowie. Wszystko co robię, ma być ku zachęcie sięgnięcia po książkę. To jest dla mnie najważniejsze. W tym roku łącząc setną rocznice odzyskania niepodległości z Narodowym Czytaniem, ta powieść dobrze się w to wpisuje - powiedziała nam Grażyna Czechowska, koordynatorka wszystkich edycji Narodowego Czytania.

- Chciałam też, aby po czytaniu słuchacze sięgnęli po książkę, aby doczytać co było dalej, a także co było wcześniej. Nigdy nie miałam problemu ze zdobyciem chętnych osób do czytania. Chciałabym, aby w przyszłym roku mieszkańcy sami przyszli się zgłosić do udziału w Narodowym Czytaniu - dodała.

Organizatorami byli: SP nr 2 w Żukowie przy współudziale Biblioteki Samorządowej, OKiS-u i Urzędu Gminy w Żukowie.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.