Kaszubskiemu okręgowi Związku Piłsudczyków nadano sztandar

niedziela, 9 września 2018 r., 18:37
fot. MD-Z

9 września był historycznym dniem dla Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP. W niedzielę w sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej nadano i poświęcono sztandar dla okręgu.

Uroczystość nadania sztandaru Okręgowi Kaszubsko - Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP podzielono na dwie części. Pierwsza z nich miała miejsce u stóp Królowej Kaszub podczas niedzielnego odpustu Matki Boskiej Siewnej w Sianowie. Prezes okręgu Tomasz Kocent odebrał sztandar od prezesa Zarządu Krajowego ZPRP gen. Stanisława Władysława Śliwy. Poświęcił go ks. dziekan Piotr Krupiński, proboszcz kolegiaty WNMP w Kartuzach. Następnie uroczyście zaprezentowano sztandar zebranym. Poczet sztandarowy złożył hołd przed ołtarzem i obrazem Matki Boskiej Królowej Kaszub.

Druga część uroczystości odbyła się w Kartuzach pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Tam głos zabrał Tomasz Kocent, prezes Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP.

- Sztandar okręgu jest definicją naszego regionu. Z jednej strony mamy barwy narodowe, z drugiej kaszubskie, mamy Matkę Boską Sianowską Królową Kaszub oraz bliską sercu naszego patrona i wszystkich piłsudczyków Matkę Boską Ostrobramską z sanktuarium w Wilnie. Mamy w rogu odznakę 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty - mówił płk Tomasz Kocent.

Do zebranych zwrócił się również prezes zarządu krajowego Związku Piłsudczyków RP, generał związku Stanisław Śliwa.

- "Naszą największą siłą jest nasza wiara. Strzeżcie jej i rozwijajcie ją" - powiedział marszałek Józef Piłsudski. To właśnie siła i wiara doprowadziła kaszubski okręg do tego, że otrzymał sztandar. Zostałem kiedyś zapytany przez jednego z redaktorów, o to, co piłsudczycy chcą przekazać społeczeństwu polskiemu. Podpierając się marszałkiem Piłsudskim powiedziałem wówczas, że jest wolna, umiłowana ojczyzna i są wobec niej obowiązki. I wypełnia je każdy członek związku. To właśnie z obowiązku szerzenia idei celów marszałka Józefa Piłsudskiego wypłynął sztandar dla okręgu kaszubsko-pomorskiego w Kartuzach. To tutaj stanie pomnik marszałka, a zadania związku realizowane są w sposób znakomity - mówił generał związku piłsudczyków.

Uroczystość nadania sztandaru była też okazją do wręczenia podziękowań, awansów i odznaczeń oraz nagrody specjalnej przyznawanej raz do roku jednej osobie.

- Gdy powstawały nasze struktury, zadecydowaliśmy z panem wiceprezesem, że chcemy ufundować przyznawaną raz w roku nagrodę, którą wyróżnimy osoby, potrafiące łączyć ze sobą Kaszuby i Polskę pamięcią o historii tej ziemi i historii Polski - wyjaśniał prezes okręgu.

W tym roku uhonorowano nią generała związku Stanisława Śliwę.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.