Tłumy pielgrzymów złożyły pokłon u stóp Sianowskiej Królowej

niedziela, 9 września 2018 r., 19:02
fot. MD-Z

Setki wiernych z różnych zakątków Kaszub przybyło w niedzielę do Sianowa, by wziąć udział w odpuście Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości rozpoczęły się w sobotę, a zakończą niedzielnym, ostatnim w tym roku Apelem Sianowskim z procesją maryjną na placu pielgrzymkowym. Sumie pontyfikalnej przewodniczył ks. dziekan Piotr Krupiński, proboszcz kartuskiej kolegiaty.

Do Sanktuarium w Sianowie dwa razy do roku pielgrzymują tłumy pątników ze z różnych zakątków Pomorza. We wrześniu w kaszubskiej świątyni odbywa się odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli tzw. Matki Boskiej Siewnej.

- Bardzo uroczyście obchodzi się złote gody małżeńskie i złote jubileusze kapłańskie i zakonne. To czas radości, wspomnień, dziękczynienia. Niemniej uroczyście przeżywamy dzisiaj w naszej diecezji Złoty Jubileusz Koronacji Cudownej Figury Pani Piaseckiej pod przewodnictwem jego eminencji kardynała Stanisława Dziwisza. My tu w Sianowie wspominamy dzisiaj 52. rocznicę koronacji Sianowskiej Matki na Królową Kaszub i Kaszubów. To ona zaprosiła nas dziś do siebie, by z nami świętować z nami wspominać i dziękować Bogu za wielkie rzeczy, które uczynił nam Wszechmocny - mówił ks. Eugeniusz Grzędzicki, kustosz sianowskiego sanktuarium.

W sumie w sposób zorganizowany przybyło 580 wiernych. Wśród nich było 190 z Przodkowa, z Kartuz 240, z Kiełpina 80, z Łeby - 35, Mirachowa 85 osób, byli też wierni z Wiela i Karsina, Lini, Grzybna czy Mezowa.

Podczas uroczystej sumy odpustowej nadano i poświęcono sztandar Okręgowi Kaszubsko-Pomorskiemu Związku Piłsudczyków RP. Zdjęcia z kartuskiej części uroczystości można znaleźć tutaj.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.