Żukowo. Rozbudowa ZSZiO zmierza do finału

środa, 12 września 2018 r., 13:17
fot. Longina Templin

Mija czternasty miesiąc rozbudowy Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie. Głównym zadaniem tej inwestycji jest dobudowanie trzeciego piętra, co rozwiązuje wreszcie problem ciasnoty w tej placówce. Przy tej okazji postanowiono też wybudować ogólnodostępny parking z prawdziwego zdarzenia. W planach jest również wykonanie termomodernizacji bloku nauczycielskiego.

Zaplanowane zadania rozpoczęły się na początku lipca ubiegłego roku. Pierwsze prace rozpoczęto od rozbiórki dachu i stropu nad dwiema klatkami schodowymi. Podczas rozkuwania na budowlańców czekała przykra niespodzianka. To wymusiło zmianę przyjętego harmonogramu ze względu na rozpoczęcie roku szkolnego.

- Stary strop ostatniego piętra był na tyle mocno powiązany z konstrukcją dachową, że uniemożliwiało to rozbiórkę - jak planowano - nad poszczególnymi salami. Konieczne było wyłącznie całego budynku na czas wykonywania rozbiórek. Trzeba było więc czekać na zakończenie roku szkolnego. Można było jedynie zrobić strop nad dwiema klatkami schodowymi, wykonać nadbudowę nad salą gimnastyczną i dobudować windę - powiedział Wiesław Pałka, koordynator referatu inwestycji w żukowskim urzędzie.

Podczas ferii zimowych trwały roboty wyburzeniowe, które kontynuowano podczas wakacji letnich. W tym czasie równolegle prowadzone były prace związane z budową trzeciego piętra.

Okazało się też, że "zagrożony" może być odbiór budynku. Konieczne jest bowiem wykonanie zabezpieczeń przeciwpożarowych w całym obiekcie. Nie przewidziano tego podczas opracowywania dokumentacji projektowej.

- W każdej sali są już czujki przeciwpożarowe. Drzwi zewnętrzne, będą się otwierały automatycznie podczas pożaru, a drzwi na korytarzach będą się zamykały. Ten system jest jednolity dla całego budynku. Żukowska gmina sfinansowała zabezpieczenia przeciwpożarowe w szkole podstawowej. Konieczny było też hydrofor podnoszący ciśnienie w sieci wodociągowej obiektu. Zadbano również o nową jednolitą kolorystycznie elewację całego budynku. Koszt wspomnianych zadań to około 300 tys. złotych - dodał nasz rozmówca.

Zmodernizowano szatnię dla uczniów podstawówki, a w planie jest również blok nauczycielski, który będzie ocieplony i otrzyma tę samą kolorystycznie elewację co budynek szkoły. To również sfinansuje żukowski samorząd.

Wykonawca - Firma Elwoz planuje zakończyć prace do końca listopada br.

Łączna powierzchnia użytkowa nadbudowy wyniesie 1472 m kw. Powstaną sale dydaktyczne, aula, biblioteka, sala językowa, pracownia logistyczna, pracownia dla zawodu - technik eksploatacji portów i terminali, gabinet psychologa, gabinet doradcy zawodowego i pedagoga, pomieszczenie do spotkań z młodzieżą oraz winda.

Inwestorem przedsięwzięcia jest starostwo kartuskie. Koszt inwestycji opiewa na 5 mln 166 tys. złotych.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.