Powiat wykreśla drogę Chmielno-Łączyńska Huta z WPF. Wójt Chmielna interweniuje

czwartek, 13 września 2018 r., 10:01
fot. AL

Już po raz drugi wójt Chmielna Jerzy Grzegorzewski pojawił się na sesji Rady Powiatu Kartuskiego, by interweniować w sprawie budowy drogi relacji Chmielno-Łączyńska Huta. Inwestycja miała być właśnie realizowana. Tymczasem nie tylko nie jest, ale zniknęła z Wieloletniej Prognozy Finansowej. Wójt dopytuje więc, czy powodem kolejnego przesunięcia realizacji zadania, nie jest być może zła wola polityczna.

Rozbudowa drogi Chmielno-Łączyńska Huta na około 900 metrowym odcinku biegnącym przez Chmielno miała nastąpić początkowo już w 2017 roku. Realizację inwestycji przesunięto na rok bieżący. Ogłoszono nawet przetarg, ale nie znalazł się żaden wykonawca, który chciałby podjąć się wykonania zadania. Projekt po raz kolejny więc odłożono na półkę.

Taki obrót sprawy nie spodobał się wójtowi Chmielna, który już podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Powiatu Kartuskiego apelował do radnych o realizację tej, ważnej dla mieszkańców inwestycji. Uzyskał zapewnienia, że zadanie będzie realizowane. Tymczasem jak się okazało, budowa drogi zniknęła z Wieloletniej Prognozy Finansowej.

- Z tej inwestycji nie tylko mają korzystać mieszkańcy Chmielna, którzy są rozczarowani decyzją zarządu powiatu, ale też turyści i przejezdni z całej Polski. Jest to naprawdę bardzo ważna inwestycja. O tej drodze mówi się już od 20 lat. Ja cierpliwie czekam w kolejce cztery lata. Co roku pisałem w tej sprawie pisma do pani starosty. Mieliśmy już uzgodnienia pisemne i ustne, że inwestycja miała rozpocząć się w 2017 roku. Z chwilą, kiedy została przesunięta na ten rok, miałem już pewne przeczucia, że ta inwestycja nie dojdzie do skutku. Niestety, moje przeczucia się sprawdziły - mówił wójt gminy Chmielno Jerzy Grzegorzewski.

- Moja druga wizyta na sesji spowodowana jest tym, że inwestycja zniknęła z Wieloletniej Prognozy Finansowej. Stąd moje pytanie do pani starosty, jaki był powód wykreślenia tej pozycji i czy jest możliwość zrealizowana tego projektu? Temat tej drogi będzie pewnie powracał nie raz w przyszłej kadencji, bo cała droga powiatowa aż do Łączyńskiej Huty nadaje się już do remontu. Rozumiem, że jest to kosztowana inwestycja, ale właśnie dlatego należy ją robić małymi etapami i jak najszybciej. Tę inwestycję można wykonać, potrzebna jest tylko dobra wola, dobra wola polityczna - podsumował włodarz Chmielna.

Starosta zripostowała, że na pewno nie jest to zła wola polityczna i zapewniła, że inwestycja będzie realizowana w przyszłym roku.

- Nie jest to zła wola, tylko po prostu nie ma wykonawcy. W tej chwili jest ciężki rynek. Do przetargu nie zgłosiła się żadna firma. Doszliśmy do wniosku, że lepiej będzie ogłosić przetarg na początku roku. Wówczas nie tylko można znaleźć wykonawcę, ale również rozstrzygnąć przetarg o wiele taniej. Ta inwestycja będzie wykonana w przyszłym roku. Proszę nie mieszać do tego polityki, bo to nie jest żadna decyzja polityczna - podkreślała starosta Janina Kwiecień.

Do sprawy wrócimy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.