Piraci drogowi najczęściej szaleją w gminach Żukowo i Stężyca?

czwartek, 13 września 2018 r., 10:50
fot. internet/pixabay.com

Na 354 wakacyjnych zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa aż 250 dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości. To wykroczenie wciąż wiedzie prym wśród interweniujących internautów. Najwięcej zgłoszeń dotyczy gmin Żukowo i Stężyca. A jakie jeszcze zagrożenia spędzają sen z powiek mieszkańcom powiatu kartuskiego?

Głównym zagrożeniem w powiecie kartuskim nadal jest przekraczanie dozwolonej prędkości. W okresie od początku lipca do końca sierpnia na 354 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa kartuscy policjanci odnotowali aż 250 dotyczących miejsc, w których kierowcy najczęściej mocniej dociskają pedał gazu.

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach, najwięcej zgłoszeń odnotowano na terenie gminy Żukowo (88) i gminy Stężyca (45). Piratów drogowych nie brak jednak i też na innych drogach. W gminie Sierakowice zgłoszono 4 takie przypadki, w gm. Kartuzy - 21, gm. Chmielno - 37, gm. Somonino - 28, gm. Przodkowo - 26, gm. Sulęczyno - 1.

Dość częstymi zgłoszeniami są także te dotyczące nieprawidłowego parkowania. W okresie wakacyjnym kartuscy policjanci zweryfikowali 25 takich zgłoszeń, w tym dziewięć na terenie gminy Żukowo, pięć w gminie Sierakowice, cztery w gminie Kartuzy, trzy w gminie Somonino, dwa w gminie Chmielno i pojedyncze przypadki w gminach Sulęczyno i Stężyca. Tradycyjnie wśród zawiadomień internatów nie zabrakło tych dotyczących niewłaściwej infrastruktury drogowej (gm. Chmielno - 2, gm. Kartuzy - 5, gm. Żukowo - 15, gm. Przodkowo - 2), spożywania alkoholu w miejscach zabronionych (gm. Sierakowice - 2, gm. Somonino - 7 , gm. Kartuzy - 10 , gm. Żukowo -2) czy organizacji nielegalnych rajdów samochodowych (gm. Sierakowice - 5, gm. Chmielno - 1 , gm. Kartuzy - 1 , gm. Przodkowo - 1, gm. Żukowo - 1).

Ponadto zgłaszanych zagrożeń pojawiły się również takie, jak: grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją (4), poruszanie się po terenach leśnych na quadach (2), używanie środków odurzających (3), wałęsające się bezpańskie psy (3), wypalanie traw (2), znęcanie się nad zwierzętami (1), zła organizacja ruchu drogowego (3), czy żebractwo (1).

Przypomnijmy, że Krajowa Mapa Zagrożeń jest narzędziem, które ma służyć rzetelnemu, czytelnemu zidentyfikowaniu oraz przedstawieniu skali i rodzaju zagrożeń społecznościom lokalnym oraz instytucjom współodpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Policjantom pomaga w codziennej służbie, a mieszkańcom daje możliwość szybkiego przekazywania informacji o zagrożeniach w ich okolicy.

Policjanci zachęcają do korzystania z mapy zagrożeń. Jednocześnie przypominają, że mapa jest narzędziem do oznaczania zagrożeń występujących długotrwale, a więc takich, które występują częściej i powtarzają się. W przypadkach, w których mieszkańcy chcą, aby policja interweniowała od razu, należy je zgłaszać pod numerem 997 lub 112.

Jak skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa? Wystarczy, że wejdziesz w ten link. Wybierz interesujący Cię region, a potem oznaczysz jakie zagrożenia występują w Twojej okolicy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.