Domowy oczyszczacz powietrza — walczy ze smogiem i czym jeszcze?

piątek, 14 września 2018 r., 11:31
fot. nadesłane

Jak wynika z raportu WIOŚ (Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska) za 2017 r. na terenie woj. pomorskiego problem jakości powietrza, wynikającej z występowania smogu, nie jest duży. W porównaniu do reszty kraju aglomeracja trójmiejska wypada bardzo dobrze. Pozostałe części województwa również, jednak występowały tam średnioroczne przekroczenia benzopirenu, wykryte przez stacje w Kościerzynie i Wejherowie.

Powietrze w województwie pomorskim

Przekroczenia wyniosły odpowiednio 700 i 500% normy. Średniodobowe stężenie PM10 przekroczyło poziom dopuszczalny 50 ug/m3. Według normy takich dni w roku może być maksymalnie 35, natomiast w Lęborku średniodobowe stężenie przekroczyło normę 36 razy. W skali kraju i tak wynik jest bardzo dobry.

Niezależnie od występowania zanieczyszczeń typowo smogowych, rejestrowanych przez stacje kontroli i analizowanych przez odpowiednie organy, w powietrzu, w naszych domach i możemy spotkać także inne czynniki, które nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Mogą to być np. alergeny, przed którymi nie sposób nie uciec . Kłopotem może także okazać się suchość powietrza lub znajdujące się w nim nieprzyjemne zapachy. W rozwiązaniu tych problemów mogą być przydatne domowe oczyszczacze powietrza.

Domowy oczyszczacz powietrza

Oczyszczacze powietrza różnią się przede wszystkim wydajnością oraz typem i klasą filtrów w nich zastosowanych. Są to najważniejsze cechy każdego z tych urządzeń. Dodatkowo możemy spotkać modele wyposażone w jonizatory i/lub nawilżacze powietrza, które pomogą uporać się ze szczególnymi problemami dotyczącymi jakości powietrza. Oczyszczacze mogą różnić się także ilością trybów pracy, posiadaniem trybu automatycznego, ilością czujników i wskaźników, sposobem sterowania, czy programami dedykowanymi rozwiązywaniu konkretnych problemów.

Wiele ciekawych modeli oczyszczaczy powietrza, w atrakcyjnych cenach, proponuje sklep Homespot.pl, w którego asortymencie znajdziemy również elementy wymienne, takie jak filtry. Jednym z urządzeń godnych polecenia jest oczyszczacz powietrza Sharp KC-A50EUW, który skutecznie poradzi sobie z alergenami, bakteriami i wirusami w powietrzu, a także zadba o jego właściwy stopień nawilżenia. Każdy oczyszczacz powietrza marki Sharp posiada wbudowany wysokowydajny jonizator opatentowanej technologii Plasmacluster. Wyjątkowość jonizatorów tego typu polega na wytwarzaniu i emitowaniu jednocześnie jonów, zarówno ujemnych, jak i dodatnich gwarantując zachowanie równowagi w powietrzu. Jony te dodatkowo otoczone są cząsteczkami wody, co powoduje, że są one w stanie przetrwać w powietrzu dłużej. Dzięki temu są w stanie skutecznie zwalczać znajdujące się tam wirusy czy bakterie, mogące przyczyniać się do powstawania wielu różnych chorób.

Oczyszczacz Sharp KC-A50EUW posiada wbudowany wysokowydajny nawilżacz ewaporacyjny o wydajności aż 600ml/h, sterowany higrostatem zapewniającym optymalne nawilżenie powietrza przez cały czas, ograniczając udział użytkownika do okresowego uzupełniania wody w zbiorniku. W oczyszczaczu zastosowano wysokosprawny filtr HEPA H13 oraz filtr węglowy. Filtr HEPA, mający postać "harmonijki" z tworzywa, jest w stanie skutecznie zatrzymywać zanieczyszczania stałe, będące popularnymi alergenami wziewnymi, takie jak pyłki roślin, drobna sierść zwierząt, roztocza i ich odchody, zarodniki grzybów i pleśni. Filtr węglowy, zbudowany z węgla aktywowanego, efektywnie usuwa z powietrza zanieczyszczenia gazowe takie jak lotne związki organiczne, czy też wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (w tym benzo(a)piren) będące zarówno przyczyną nieprzyjemnego zapachu, jak i niejednokrotnie sporym zagrożeniem dla zdrowia. Żywotność tych dwóch filtrów oraz filtra w wbudowanym nawilżaczu wynosi w urządzeniu marki Sharp aż 10 lat (według specyfikacji producenta). Oczyszczacz powietrza KC-A50EUW posiada również dwa dedykowane programy specjalne: funkcje Ion Shower służącą przygotowaniu powietrza do snu poprzez wzmożoną emisję jonów Plasmacluster oraz intensywną pracę oczyszczacza, a także funkcję Pollen dedykowaną jeszcze skuteczniejszej walce z alergenami.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.