Chwaszczyno. Trzy ulice otrzymają nową nawierzchnię

sobota, 15 września 2018 r., 10:08
Rozpoczęto modernizację ul. Żeromskiego Rozpoczęto modernizację ul. Żeromskiego fot. Longina Templin

Nieutwardzona ulica Lisia dostanie nawierzchnię z kostki brukowej. Budowa ul. Mickiewicza będzie kontynuacją wykonanego już pierwszego odcinka. Z ul. Żeromskiego zniknie asfalt, a na jego miejscu pojawi się kostka brukowa. Zmodernizowana zostanie sieć wodociągowa i kanalizacja sanitarna. Powiększy się parking o kilka nowych miejsce postojowych.

Rozpoczęto już pierwsze prace przy budowie ul. Żeromskiego. W tej chwili Spółka Komunalna Żukowo modernizuje sieć wodociągową i kanalizację sanitarną z lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

- To są prace przygotowawcze pod wykonanie tej ulicy. Po ich zakończeniu przystąpimy do zmiany nawierzchni. Zniknie asfalt, a pojawi się kostka betonowa. Znikną też stare chodniki, a na ich miejscu pojawi się nowy jednostronny dwumetrowy z prawdziwego zdarzenia. Chodnik również będzie z kostki brukowej - wyjaśniał Wiesław Pałka, koordynator referatu inwestycji w żukowskim urzędzie. Wiesław Pałka.

Modernizacja obejmie 300 metrowy odcinek, od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Słowackiego.

- Czekamy jeszcze na uregulowanie sprawy własnościowej z chwaszczyńską parafią. Na początku ulica Żeromskiego jest wyraźnie zwężona. W związku z tym trwa dopinanie spraw związanych z przejęciem od parafii części gruntu na własność. Chodzi o to, aby ulica miała stałe parametry, czyli szerokość pięć metrów, a chodnik dwa metry. Dlatego też właściwe prace budowlane związane z tą drogą rozpoczną się jak tylko uregulujemy sprawy własnościowe - dodał nasz rozmówca.

Ponadto o kilka miejsc postojowych powiększy się parking znajdujący się przy Ośrodku Zdrowia.

Modernizacja ul. Żeromskiego będzie kosztowała około 600 tys. złotych.

Kontynuowane będą prace związane z modernizacją ulicy Mickiewicza w Chwaszczynie. Pierwszy półkilometrowy odcinek wykonany jest z kostki brukowej. Kolejny 200-metrowy odcinek (w kierunku Borowca) będzie miał nawierzchnię asfaltową. Umowa z wykonawcą, którą jest firma Dromos z Kartuz, jest już podpisana. Koszt inwestycji wynosi około 220 tys. złotych, w tym 20 tys. złotych pochodzi z funduszu sołeckiego.

Odtworzone będą też rowy melioracyjne, które ułatwią odprowadzenie wody z tej drogi. Ulica Mickiewicza jest bardzo długa, ale dwa wspomniane odcinki są najbardziej newralgiczne.

Na wykonawcę czeka ulica Lisia. Gmina Żukowo otrzymała dotację celową w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej. Pod koniec lipca burmistrz podpisał w Urzędzie Wojewódzkim umowę na dofinansowanie.

Nieutwardzona półkilometrowa ulica Lisia zostanie zmodernizowana, dostanie nawierzchnię z kostki brukowej i jednostronny chodnik. Wykonane też zostanie 170 metrów ul. Dobrzewińskiej (dotyczy tylko odcinka należącego do żukowskiej gminy, do granicy z gminą Szemud). Nawierzchnia będzie tam asfaltowa.

Modernizacja ul. Lisiej obejmie też kanalizację deszczową i oświetlenie.

Szacuje się, że ta ulica ma kosztować około 1 mln 460 tys. złotych, zaś dotacja wynosi około 750 tys. zł.

- Trwają czynności związane z wyborem wykonawcy prac budowlanych - poinformował insp. Wiesław Pałka.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.