Chwaszczyno. Zespół Kaszubki obchodzi swoje 15 urodziny

sobota, 15 września 2018 r., 12:25
fot. nadesłane/Malwina Korthals

Zespół rozpoczął swoją działalność w 2003 roku. Całość tworzy żeńska grupa wokalna i kapela. W repertuarze mają utwory kaszubskie - świeckie i sakralne, wokalne i instrumentalne. Piętnaście lat działalności "Kaszubek" to prawie 2 tys. godzin spotkań roboczych. Repertuar liczy ponad 160 pozycji i ponad 270 występów zespołu. Brały udział w licznych przeglądach i konkursach. Promowały swoją gminę, występując w Polsce i za granicą.

Do ich osiągnięć należy też doliczyć kilkanaście pozycji repertuarowych utrwalonych na płytach, udział w programach telewizyjnych i radiowych.

- Od czego się zaczęło? We wrześniu 2003 r. trwały przygotowania do I Gminnego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Żukowie. Na potrzeby jednej z turniejowych konkurencji w KGW Chwaszczyno zostaje stworzony "zespół". Po imprezie, gdy wydawało się, że to już koniec naszej muzycznej przygody, z inicjatywą kontynuacji wychodzi Tomasz Fopke. Ta rzucona przez niego propozycja nie była zupełnie bezinteresowna, bowiem jako inicjator wprowadzenia odprawiania w chwaszczyńskiej parafii mszy św. z elementami języka kaszubskiego szukał zespołu, który zapewniałby kaszubską oprawę muzyczną. Nasz zespół miał podjąć się tego zadania. I tak też się stało - powiedziała nam Danuta Jastrzębska, prezes zespołu.

W 2006 r. bezimienna dotąd grupa przyjęła nazwę "Kaszubki". Nowością było też wprowadzenie do repertuaru zespołu kaszubskich utworów świeckich.

- Pierwszym, dlatego tak dobrze zapamiętanym, obecnym w naszym repertuarze do dnia dzisiejszego i darzonym szczególnym sentymentem, był powstały specjalnie dla nas utwór "Nasz môl". Autorem muzyki tekstu był Kazimierz Jastrzębski - dodała nasza rozmówczyni.

W tym samym roku kolejnym premierowym wydarzeniem dla zespołu była transmitowana na żywo przez Radio Kaszëbë Kaszubska Mszy Św. z kościoła we Władysławowie, z oprawą muzyczną w ich wykonaniu.

Rok później "Kaszubki" przystąpiły do Rady Chórów Kaszubskich.

Interesującym eksperymentem był współudział w nagraniu pierwszej w historii kaszubskiej fonografii płyty z utworami hip - hopowymi "Pò wid sygóm". Czas pokazał, że projekt był przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę".

Z roku na rok zespół zyskiwał coraz większa popularność. "Kaszubki" brały udział w uroczystościach religijnych, a także zapraszano je do udziału w biesiadach, festynach, jarmarkach, imprezach folklorystycznych, charytatywnych i spotkaniach kameralnych. Popularyzacja kultury Kaszub zaowocowała wyróżnieniem w 2010 r. w kategorii kultura regionalna Gminnej Nagrody Artystycznej "Sucovia".

- Wiara w siebie była nam potrzebna podczas realizacji projektu, który zdominował wszystkie wydarzenia roku 2015, a mianowicie płyty z kaszubskimi kolędami "Kolędy z Kaszub - Chwaszczińskô Kòlãda". Przystępując do pracy nad wydawnictwem nikt z nas zapewne nie przypuszczał jakim echem odbije się ono w wirtualnym świecie- nominacją w plebiscycie internautów "WIRTU@LNE GĘŚLE" na najlepszą folkową płytę roku 2015. Nikt z nas też nie spodziewał się, że zagości ono w domach wielu regionów Polski oraz kilku państw: Białorusi, Czech, Litwy, Francji, Niemiec, Słowacji, Ukrainy i tak bardzo odległych od nas Australii i Peru - wspomina z satysfakcją Danuta Jastrzębska.

Jednym ze szczególnych wydarzeń w historii zespołu była prezentacja w Pałacu Prezydenckim w Warszawie podczas spotkania z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser - Dudą w 2016 r.

Przez zespół w czasie 15 lat przewinęło się 21 osób. Obecnie zespół liczy 19 osób.

- W składzie naszego zespołu są osoby w wieku od 29 do 77 lat. Cieszy mnie, że nasza 77-latka jest w tak wspaniałej kondycji. Jestem dla niej pełna podziwu - wyznała prezes Danuta Jastrzębska.

"Kaszubki" od samego początku konsekwentnie realizują założony cel jakim jest popularyzowanie kultury Kaszub, kaszubskiej pieśni i muzyki. Służy temu starannie dobrany repertuar zbudowany wyłącznie z utworów kaszubskich - sakralnych i świeckich, perełek kaszubskiej muzyki i tych nieco już zapomnianych, pieśni i piosenek ludowych oraz autorstwa znanych twórców kaszubskich.

Zespół uczestniczył w wielu przeglądach zespołów folklorystycznych regionalnych i ogólnopolskich. W Szemudzie w 2006 r. zajął I miejsce, a trzy lata później II miejsce. Ponadto I miejsce zajął w Wierzchucinie (2017 r.) oraz III miejsce w Licheniu (2014 r.) i Czarnem (2015 r.)

Kierownictwo muzyczne nad zespołem sprawowali kolejno: Tomasz Fopke, Marian Jażdżewski, Adam Nadolski, Szymon Chyliński (od 2012 r.). Pierwszą prezeską była Anna Barsowska, po niej funkcję przejęła Stefania Dampc, a aktualnie sprawuje ją Danuta Jastrzębska.

- Podsumowując 15 lat życia zespołu, śmiało możemy powiedzieć, że przebyliśmy długą drogę, a wszystko co za nami sprawiło, że jesteśmy zgraną grupą i doskonale znamy kierunek, w którym podążamy. Świętując jubileusz 15-lecia z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że chcemy dopisać do naszego życiorysu kolejne strony - puentuje naszą rozmowę pani prezes.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.