Sto lat w służbie mieszkańcom - wielki jubileusz strażaków z Gołubia

sobota, 15 września 2018 r., 17:11
fot. AL

100 lat służby na rzecz mieszkańców świętowali w sobotę strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gołubiu. Z okazji tak zacnego jubileuszu jednostki posypały się odznaczenia i wyróżnienia dla zasłużonych ochotników. Nie zabrakło też licznych podziękowań i gratulacji dla strażaków, którzy na co dzień ofiarnie i z poświęceniem walczą z zagrożeniami, ratują ludzkie życie i mienie.

Uroczystą mszą świętą w miejscowym kościele rozpoczęły się obchody 100-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Gołubiu. Po nabożeństwie druhowie i ich goście przemaszerowali na miejscowe boisko sportowe, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości.

Jubileusz był sposobnością do podziękowania druhom za ich bezinteresowną służbę. Goście nie szczędzili więc słów wdzięczności w kierunku ochotników, którzy na co dzień ofiarnie i z poświęceniem spieszą z pomocą potrzebującym.

Sobotnie święto było również doskonałą okazją do uhonorowania zasłużonych strażaków oraz przybliżenia losów jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gołubiu.

- Dzięki zrozumieniu potrzeb strażaków-ochotników prze władze samorządowe gminy Stężyca, jak i wsparciu ze strony sympatyków naszej jednostki, możemy dziś szybko i skutecznie walczyć z żywiołami, nieść pomoc ludziom, a jeśli zajdzie taka potrzeba możemy liczyć na wsparcie ze strony PSP oraz sąsiednich OSP. Obecnie jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Gołubiu liczy 36 członków czynnych. Przy naszej jednostce działa też żeńska i męska młodzieżowa drużyna pożarnicza licząca 16 osób - mówił Zbigniew Breska, prezes OSP Gołubie.

- Aktualnie Gołubie jest miejscowością typowo turystyczną, drugą co do wielkości w gminie, więc i nasza OSP powinna być dobrze wyposażona i dofinansowana. W imieniu wszystkich strażaków chciałbym podziękować za pomoc i troskę jaką wszyscy państwo wykazaliście przez te lata, a jednocześnie zapewnić, że będziemy dalej pracować i działać na rzecz naszego regionu - podkreślał.

Ochotnicza Straż Pożarna w Gołubiu istnieje od 1918 roku, a więc od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Mieszkańcy już wcześniej jednak mieli do dyspozycji sprzęt strażacki do walki z ogniem, a mianowicie sikawkę konną z osprzętem oraz inny drobny sprzęt. Sikawka na wyposażeniu ochotników z Gołubia znajdowała się do 1959 roku, kiedy to jednostka otrzymała motopomę.

W 1918 roku w centrum wsi wybudowano drewnianą strażnicę, która ochotnikom służyła do 1969 roku. Była to mała szopa spełniająca rolę magazynu na sprzęt strażacki. W 1969 roku postanowiono wybudować remizę z prawdziwego zdarzenia wraz z miejscem na świetlicę wiejską. Wybudowano ją przy znacznym zaangażowaniu społecznym mieszkańców. Budynek oddawano do użytku etapami, aby w 1985 roku w całości mógł służyć lokalnej społeczności.

W kolejnych latach jednostka była doposażana. W 1991 roku strażacy otrzymali samochód - Żuka, dzięki czemu stali się jednostką typu S-1. Rok później w dowód uznania ochotnicy otrzymali sztandar. W 20014 roku wysłużonego Żuka zastąpił Mercedes. Trzy lata później gruntowny remont przeszła strażnica. Wszystkie prace w czynie społecznym zostały wykonane przez strażaków. W 2009 roku do jednostki trafił nowy samochód pożarniczy marki Ford. Podczas walnego zebrania w 2018 roku podjęto decyzję o budowie nowej strażnica.

Lista odznaczonych druhów:

Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został:
Mirosław Dzionk

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został:
Jarosław Sadowski

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
Maksymilian Pozański
Fabian Turzyński
Piotr Pobłocki

Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali:
Marek Jereczek
Przemysław Płotka
Nikodem Rompa
Tomasz Mielewczyk
Dominik Jereczek
Łukasz Trybowski
Seweryn Jereczek

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.