Żukowscy druhowie obchodzili 90-lecie powstania swojej jednostki

niedziela, 16 września 2018 r., 12:36
fot. Longina Templin

W sobotnie popołudnie strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Żukowie świętowali jubileusz 90-lecia swojej działalności. Uroczystość rozpoczęto mszą się św. w kościele pw. WNMP. Po nabożeństwie na Placu Mariackim arcybiskup Sławoj Leszek Głódź poświęcił nowy samochód strażacki. Następnie wszyscy druhowie i ich goście przemaszerowali na plac przy strażnicy.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych, pożarniczych i kościelnych. Wśród gości była także delegacja strażaków z zaprzyjaźnionego Wendelstein. Podczas przemówień zaproszonych gości padło mnóstwo podziękowań, gratulacji, słów uznania i wdzięczności za społeczną pracę żukowskich strażaków. Serdeczne podziękowania złożyli m. in. burmistrz żukowskiej gminy Wojciech Kankowski, wicestarosta Bogdan Łapa i nadbryg. Tomasz Komoszyński, pomorski komendant wojewódzkiego PSP.

- Pozwolę sobie ominąć przytaczanie wszystkich szczegółów z całej 90 - letniej działalności, a zatrzymać się na ostatnich latach naszej służby. Ostatni jubileusz 85 - lecia obchodziliśmy w 2013 roku, a w roku 2015 otwieraliśmy naszą wymarzoną nową jednostkę. Otwarcie nowej strażnicy to jedno z ważniejszych wydarzeń w naszej historii. Możemy ofiarnie służyć w tym oto budynku, przed którym stoimy, który jest naszą dumą, a nade wszystko daje nam w pełni możliwość wypełniania naszych zadań, pozwala nam znacznie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy, powiatu a także województwa - powiedział Dawid Drewa, prezes OSP w Żukowie.

- Najważniejsze podziękowania należą się wam drogie druhny i druhowie za waszą piękną a zarazem trudną i pełną poświęceń w pełni społeczną służbę, za to że zawsze na dźwięk syreny rzucacie wszystko, aby ratować życie, zdrowie i mienie. Przed wami również chyle czoła, i życzę wam, aby ta wspaniała pasja bycia strażakiem nigdy w was nie zgasła, aby ciężkie i trudne czasy, które w ostatnich latach się pojawiły, tego nie zniszczyły. Ideały wypracowane przez naszych poprzedników i starszych strażaków, to stały element naszej strażackiej rodziny - dodał prezes.

Osoby wspierające działalność OSP otrzymały z rąk prezesa Dawida Drewy pamiątkowe statuetki.

Wielu druhów uhonorowano odznaczeniami i wyróżnieniami, które wręczali: Edmund Kwidziński, Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Gdańsku oraz Zygfryd Pituła, prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Żukowie.

Lista odznaczonych strażaków:

Złotym medalem za zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
Zbigniew Wenta
Mateusz Laskowski

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został:
Rafał Plicht

Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali:
Konrad Formela
Michał Wroński
Dorota Myślisz

Odznaczeni odznaką za wysługę 5 lat zostali:
Sylwester Byczkowski, Łukasz Dargacz, Wojciech Dampc, Marta Gołąbek, Magdalena Kryszewska, Karol Myślisz, Mateusz Myślisz, Szymon Litzbarski, Paweł Wroński, Oliwia Rosener, Kacper Wroński, Marta Wiczling, Krzysztof Mehring, Magdalena Urbańska

Odznaczeni odznaką za wysługę 10 lat zostali:
Dawid Ellward, Dominika Formella

Odznaczeni odznaką za wysługę 15 lat zostali:
Rafał Plicht, Paweł Wróbel,

Odznaczeni odznaką za wysługę 20 lat zostali:
Andrzej Barlikowski, Łukasz Halman, Waldemar Rzepka

Odznaczeni odznaką za wysługę 25 lat zostal
Darek Byczkowski, Sławomir Laskowski, Karol Litzbarski

Odznaczeni odznaką za wysługę 30 lat zostali:
Witold Dargacz, Zbigniew Wenta

Odznaczony odznaką za wysługę 35 lat został:
Zenon Kanka

Odznaczeni odznaką za wysługę 45 lat zostali:
Jerzy Hinz oraz Brunon Hinz

Odznaczony odznaką za wysługę 60 lat został:
Konrad Kanka

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.