Rolnicy z diecezji pelplińskiej dziękowali za plony w Lubaniu

niedziela, 16 września 2018 r., 15:54
fot. AL

Rolnicy z całej diecezji pelplińskiej w niedzielę zjechali do Lubania. Odbyły się tam bowiem diecezjalne dożynki połączone ze świętem plonów gminy Nowa Karczma. Uroczystości dożynkowe były okazją do podziękowania rolnikom za ich trudną pracę na roli.

Jesienne targi rolne w Lubaniu tradycyjnie już połączone zostały z diecezjalnym i gminnym świętem plonów. Tradycyjnie wspólne świętowanie zainaugurowała msza święta, której przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.

Po nabożeństwie dożynkowy korowód przemaszerował pod scenę, gdzie nastąpiło przekazanie symbolicznego bochna chleba przez starostów dożynek na ręce gospodarzy bpa Ryszarda Kasyny oraz wójta gminy Nowa Karczma Andrzeja Pollaka.

W tym roku funkcję starostów dożynek pełnili Małgorzata i Grzegorz Cąblikowie.

Dożynki były także okazją do podziękowania rolnikom za ich całoroczną pracę.

- Dzisiaj w centrum województwa pomorskiego dziękujemy Bogu za plony, pracę rolników, dary ziemi. Tegoroczne aura nie okazała się łaskawa dla rolników, jednak trzeba być na dobre i złe, bez względu na pogodę. Drodzy rolnicy, dziękuję wam za pracę, za to, że sprostaliście tym wyzwaniom, które spotkały was podczas żniw. Miejmy nadzieję, że przyszły rok będzie dobry - mówi wicemarszałek Ryszard Świlski.

- Drodzy rolnicy, dzisiaj obchodzimy wasze święto. Dziękujemy za waszą całoroczną pracę. Dziękuję również za tę dożynkową tradycję, że co rok tak licznie gromadzimy się na tej uroczystości. Cieszę się, że w tej tradycji przechodzimy korowodem dożynkowym, przynosimy piękne wieńce z najpiękniejszymi kłosami, które pokazują jak daleka jest droga od posianego ziarna do takiego owocu. Z tego owocu powstaje też chleb. Chciałbym podziękować rolnikom za to, że tym chlebem niezależnie od jego ilości i wielkości potrafią się dzielić. Było to widać w ubiegłym roku, kiedy rolnicy potrafili się dzielić swoimi płodami rolnymi z tymi, których gospodarstwa ucierpiały podczas ubiegłorocznej nawałnicy. Ten rok również nie był dla was łaskawy, niemniej cieszę się, że spoglądacie w optymizmem w przyszłość. Szczęść wam Boże w domu i zagrodzie - podkreślał z kolei wójt gminy Nowa Karczma Andrzej Pollak.

- Drodzy rolnicy, niezależnie od pogody, huraganów, które również nie omijają naszego powiatu, radzicie sobie i dzielicie się tym wspólnym dobrem. Dzisiaj te wieńce dożynkowe i chleb, którym wspólnie się dzieliliśmy są przykładem waszej ciężkiej pracy. Dzięki wam nikomu na polskim stole nie zabraknie tego chleba. Dziękujemy, jesteście dla nas przykładem ciężkiej, mozolnej, zawsze sumiennej pracy - dodawała starosta kościerski Alicja Żurawska.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.