Zmodernizują linie kolejowe na Pomorzu - sporządzenie dokumentacji pochłonie 13 mln zł

środa, 19 września 2018 r., 15:56
fot. internet/www.pixabay.com

Kolej na Pomorzu rozwija się coraz intensywniej. Samorząd województwa pomorskiego przygotowuje się do modernizacji i elektryfikacji kilku nowych odcinków m.in. trasy Kartuzy - Sierakowice oraz Lipusz - Kościerzyna. Na sporządzenie dokumentacji dotyczącej łącznie sześciu projektów przeznaczonych zostanie 13 mln złotych.

Całkowity koszt stworzenia sześciu projektów to 18 mln zł, aż 13 mln zł z tej kwoty pochodzić będzie ze środków własnych samorządu. Realizacja tych inwestycji będzie możliwa w perspektywie finansowej 2021-2027.

- Przechodzimy do kolejnego etapu naszych prac związanych z rewitalizacjami  linii kolejowych na Pomorzu. Pieniądze pozwolą na przygotowanie studia wykonalności poszczególnych linii kolejowych. Co ważne, nie są to wyłącznie linie o charakterze strategicznym. Planujemy zmodernizować trasy, które polepszą standard życia mieszkańców mniejszych miejscowości. To np. rewitalizacja i elektryfikacja linii kolejowej od Lęborka do Nowej Wsi Lęborskiej - podkreśla wicemarszałek Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego.

- Bardzo długo wyczekiwaną inwestycją jest również przebudowa linii na terenie powiatu kościerskiego i bytowskiego. Dzięki pomysłowi lokalnych miłośników kolei będzie możliwe odtworzenie kolei dojazdowej na Żuławach. Mamy nadzieję na zaangażowanie w ten projekt samorządowców z powiatu nowodworskiego, bo taka linia byłaby nie tylko ciekawą atrakcją turystyczną, ale też alternatywą komunikacyjną dla mieszkańców tej części naszego województwa - zaznaczył.

Urząd marszałkowski planuje przygotować dokumentację dla sześciu projektów. Największe dofinansowanie, w wysokości ponad sześciu mln złotych, przeznaczone zostanie na projekt dotyczący rewitalizacji linii kolejowej 229 pomiędzy Kartuzami a Sierakowicami. Jak informuje samorząd, przygotowana dokumentacja pozwoli też ocenić czy linia powinna zostać zelektryfikowana. Zgodnie z planem ma ona zostać włączona w system kolejowy PKM, który w najbliższych latach będzie elektryfikowany.

Dokumentacja zostanie też przygotowana na projekt "Rewitalizacji linii kolejowej nr 211 odcinek Lipusz - Kościerzyna i linii kolejowej nr 212 odcinek Lipusz - Bytów, oraz na przedsięwzięcia takie jak: "Poprawa przepustowości na linii Nr 213 Reda - Hel", "Rewitalizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 229 na odcinku Lębork - Nowa Wieś Lęborska", "Włączenie północnych dzielnic Miasta Gdyni i Gminy Kosakowo w system kolei aglomeracyjnej na obszarze pomorskiej Metropolii" oraz "Rewitalizacja infrastruktury regionalnego systemu transportowego Żuławskiej Kolei Dojazdowej na odcinkach Prawy Brzeg Wisły - Stegna - Sztutowo, Stegna - Nowy Dwór Gdański oraz Nowy Dwór Gdański Cmentarz - Nowy dwór Gdański".

MD-Z
Info: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.