Sierakowice. Nowoczesne przedszkole uroczyście otwarte

środa, 19 września 2018 r., 16:14
fot. AL

Obiekt całkowicie energooszczędny z przeznaczeniem dla 200 dzieci. Do tego dwa place zabaw i mała sala gimnastyczna. Tak w wielkim skrócie można opisać nowe, wybudowane w zupełnie nowej technologii przedszkole w Sierakowicach, którego otwarcia dokonano w środę.

- Chciałoby się powiedzieć "można". Można w kilka miesięcy dokonać takiego pięknego dzieła, które będzie służyć wielu pokoleniom. Jest to bardzo nowoczesna inwestycja. Chyba w naszym powiecie nie ma takiego budynku o podobny stopniu nowoczesności, ale teraz spodziewamy się częstych wizyt osób, którzy będą się przyglądali, jak taki obiekt funkcjonuje - podkreślał wójt gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela.

- Ten budynek ma pracować sam na siebie, wykorzystując siły przyrody - i słońce, i dach, i ciepło, które będą wychwytywały pompy ciepła. Wydaje mi się, że jest to kolejny krok cywilizacyjny tej gminy, w kierunku realizacji już innych obiektów, przyjaznych naturze - podsumował.

Konstrukcja budynku wykonana została w całości z drewna. Ogólna powierzchnia użytkowa to 1.580 m kw, a kubatura 4.800 m sześciennych. W obiekcie znajduje się osiem sal dla łącznie 200 przedszkolaków. Dodatkowo w budynku przewidziano blok pomieszczeń biurowych i administracyjnych dla kadry pedagogicznej oraz pomieszczenia socjalne, a także pracownie specjalistyczne. Wydzielone zostały także pomieszczenia na zaplecze gastronomiczne. W budynku znajduje się mała sala gimnastyczna.

Budynek zaprojektowano w technologii bardzo oszczędnej.

- Istotną nowością jest doposażenie w instalację odnawialnych źródeł energii oraz turbiny wiatrowe. W budynku zaprojektowano i wykonano nowoczesną instalację grzewczą w oparciu o pompy ciepła. Instalacja ta może być wykorzystywana do schładzania powietrza w okresie wiosenno-letnim. Panele fotowoltaiczne 0 turbiny wiatrowe powinny zabezpieczyć prawi w całości zapotrzebowanie energetyczne budynku, a nadwyżki będą mogły być odprowadzane do sieci ogólnodostępnej - informuje sierakowicki samorząd.

W bieżącym roku uruchomiono sześć oddziałów przedszkolnych, do których uczęszcza 150 dzieci. Przedszkolaki mają do dyspozycji dwa place zabaw, jeden na poziomie parteru, a drugi na pierwszym piętrze.

Całkowity koszt inwestycji to 9,7 mln zł. Wykonawcą zadania była firma Elwoz.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.