Najpopularniejsze nowe samochody w 2018 roku - marki i modele

czwartek, 20 września 2018 r., 17:08
fot. nadesłane

Jakie samochody były najpopularniejsze wśród kupujących na początku 2018 roku? Osoby prywatne, kupujące nowe samochody, w styczniu 2018 roku wybierały głównie Toyotę, a drugie miejsce w grupie zajęła Skoda. Podium zamknął Opel, który - co ciekawe - w porównaniu do grudnia 2017 zanotował spadek sprzedaży. Jakie modele sprzedawały się najlepiej?

 

Sprzedaż nowych samochodów nadal wzrasta
 
Według statystyk przygotowanych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w styczniu 2018 zarejestrowano 46 081 nowych pojazdów. Większość pojazdów nabyli przedsiębiorcy i firmy oferujące leasing, natomiast klienci indywidualni zakupili 18 tysięcy nowych aut osobowych. Osoby prywatne często finansują zakup nowego samochodu za pomocą kredytu - pomaga im w tym ranking kredytów samochodowych na www.lowcakredytow.pl.
 
Klienci indywidualni wybierali przede wszystkim Toyotę - 2809 szt., Skodę - 2396 szt. i Opla - 1561 szt. Kia sprzedała nabywcom prywatnym 1447 nowych aut, Hyundai - 1345, a Volkswagen - 1278. Niemiecki producent jako jedyny z czołówki odnotował ponad 12-procentowy spadek sprzedaży. W przypadku statystyk dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców, liderem sprzedaży była Skoda (6863 sztuki), za nią uplasowała się Toyota (5490 sztuki), a ostatnie miejsce na podium zajął Volkswagen (4282 sztuki).
 
Szczególną popularnością wśród modeli Toyoty cieszył się Yaris, natomiast Skoda sprzedała jedynie o 10 mniej egzemplarzy modelu Fabia. Znaczny spadek popularności był zauważalny w przypadku Skody Octavia.
 
Polacy coraz zamożniejsi
 
Wzrost sprzedaży samochodów z salonów wśród klientów indywidualnych jest spowodowany przede wszystkim większą zamożnością Polaków. Pensje rosną, a wielu kupujących może pozwolić sobie na zaciągniecie kredytu na samochód o wysokości nawet 50 tysięcy złotych. Nierzadko do salonów samochodowych zgłaszają się nabywcy, którzy kupują nowe auta za gotówkę - często oszczędności pochodzą z wynagrodzenia za pracę za granicą. Ponadto pojawiała się duża grupa mikro przedsiębiorców, którzy nabywają nowe samochody na firmę w ramach leasingu.
 
Jednocześnie sprzedaż nowych pojazdów jest najwyższa w przypadku najtańszych modeli. Luksusowe samochody wciąż są zbyt drogie dla większości klientów indywidualnych, a przedsiębiorcy częściej decydują się na ekonomiczne auta miejskie lub samochody dostawcze i ciężarowe. Wzrost sprzedaży nowych aut utrzymuje się w Polsce od kilku lat, dlatego można przypuszczać, że za jakiś czas wzrośnie również zainteresowanie samochodami z wyższej półki cenowej.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.