Kamienica Królewska. Dzielili się krwią dla Niepodległej

niedziela, 23 września 2018 r., 08:20
fot. AL

Za nami dziewiąta akcja oddawania krwi zorganizowana przez parafialny klub z Kamienicy Królewskiej. Po raz kolejny nie brakowało chętnych do podzielenia się płynem dającym nadzieję i ratującym życie. Tym drogocennym darem podzieliło się 29 osób, oddając łącznie nieco ponad 13 litrów krwi. Celem tamtejszego klubu jest oddanie 100 litrów, by uczcić tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę.

48 osób odpowiedziało na zaproszenie Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Błogosławionej Marty Wieckiej przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej, który w sobotę zorganizował już dziewiątą zbiórkę krwi. Najcenniejszym lekiem, jakim jest krew mogło podzielić się 29 osób, łącznie oddając 13,05 litra płynu ratującego życie.

- Jak mówił Jan Paweł II, jest to największy dar, jakim może przekazać człowiek drugiemu człowiekowi - dar życia. Wszystkim tym, którzy tym darem serca chcieli się podzielić w imieniu naszego klubu, składam serdeczne podziękowania. Prosząc jednocześnie o równie ofiarne uczestnictwo w kolejnych akcjach. Potrzebujących tego daru bowiem nie brakuje, a może się okazać, że i my będziemy kiedyś tej krwi potrzebować - podkreśla współorganizatorka akcji, Irena Gliszczyńska, zastępca prezesa Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Błogosławionej Marty Wieckiej przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej.

Sobotnia zbiórka była drugą z akcji tamtejszego klubu, którego celem jest zebranie 100 litrów krwi w tym roku, co ma upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

- Po 123 latach naznaczonych walką, cierpieniem, wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków nasz kraj uzyskał suwerenność. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy podziękować wszystkim bohaterom, którzy walczyli o naszą wolność, przelewali krew, a nawet ginęli wraz ze swoimi rodzinami. Mamy wielkie szczęście żyć w wolnym kraju, dlatego też oddając krew chcemy podziękować minionym pokoleniom, które walczyły o naszą wolność - przypomina Irena Gliszczyńska.

Warto po raz kolejny przypomnieć, że krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co minutę, średnio dla jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle kilkanaście minut a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.