Żukowo. Wspólna podróż po krajach Unii Europejskiej w ZSZiO

czwartek, 27 września 2018 r., 18:44
fot. Longina Templin

Po raz drugi w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących świętowano Europejski Dzień Języków. W programie były prezentacje i różnorodne konkursów. Zdobywano punkty w kategoriach muzycznych, plastycznych, sportowych oraz wiedzy o krajach europejskich. W tym dniu przeprowadzono też premierowy Europejski Krajoznawczy Rajd Nordic Walking po Kaszubach "Marsz po zdrowie".

Poszczególne klasy losowały kraje europejskie. O "swoim" kraju trzeba było zdobyć jak najwięcej informacji i ciekawostek. Podczas prezentacji wykorzystano posiadaną wiedzę i zbierano punkty, które przyznawała komisja oceniająca. Punkty przyznawano też za udział w kilkunastu konkursach.

Wśród nich były takie "dyscypliny" jak: szacowanie wielkości polegające na narysowaniu linii o długości 1 metra na tablicy i to bez linijki, kwiz o prezentowanym kraju, karaoke w języku angielskim i niemieckim, who is who. Odbyły się też gry zręcznościowe oraz konkurs na najlepszą potrawę związaną z prezentowanym krajem.

Jedno z zadań plastycznych było prezentacją wylosowanego słowa. Wśród nich były takie jak słabość, determinacja, odwaga, dojrzałość, szczęście. Do nich trzeba było wykonać ilustrację plastyczną. Wykonanie nie było proste, gdyż tworzywem była kora, płatki owsiane, soczewica, żołędzie czy makaron. Stworzono też plakaty z hasłem "tolerancja".

Ciekawą konkurencją był konkurs who i who. Przygotowano kilkadziesiąt zdjęć znanych postaci historycznych i współczesnych z całej Europy - od Szekspira przez Picassa aż po królową Elżbietę. Za ich "rozszyfrowanie" można było młodzieży postawić całą gamę ocen, od celujących po zadawalające. Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna była królowa Elżbieta, z Picassem był już problem, a Czesława Miłosza nikt nie rozpoznał.

Wiele zadań wymagało znajomości języka angielskiego i niemieckiego.

Po podsumowaniu punktów z wszystkich konkursów i prezentacji wyniki przedstawiają się następująco: I miejsce - LO klasa straży granicznej, II miejsce - LO klasa bezpieczeństwa narodowego, III miejsce - Technikum w zawodach ekonomista i logistyk, IV miejsce - Technikum w zawodzie logistyk.

- Chcemy pokazać uczniom i wzmocnić ich w tym, że nauka języków obcych ma sens. To samo dotyczy poznawania kultury innych krajów i to nie tylko tych, których języka uczą się w szkole, czyli angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Chcielibyśmy, aby zapoznawali się z kulturą pozostałych państw UE. To główny cel Europejskiego Dnia Języków - powiedziała nam Magdalena Rotter, zastępczyni dyrektorki szkoły .

W ramach czwartej edycji Europejskiego Tygodnia Sportu młodzież ZSZiO wybrała się na pierwszy europejski krajoznawczy rajd nordic walking po Kaszubach "Marsz po zdrowie".

- Wyruszyliśmy z Żukowa, idąc w kierunku Smołdzina, wzdłuż jeziora Głębokiego i ul. Pod Elżbietowo wróciliśmy do szkoły. Razem pokonaliśmy w trzy godziny ponad 12 kilometrów. To było ich pierwsze wyjście "nordicowe", dlatego przed rozpoczęciem przeprowadziliśmy rozgrzewkę i przekazaliśmy niezbędne instrukcje. Myślę, że uczestnicy rajdu dobrze się bawili - powiedziała nauczycielka Joanna Kazana.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.