Uroczysta sesja z okazji 20-lecia istnienia powiatu kartuskiego

piątek, 28 września 2018 r., 07:00
fot. MD-Z

W czwartek po południu w Kartuskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta sesja nadzwyczajna z okazji 20-lecia istnienia powiatu kartuskiego. Uroczystość była okazją do przypomnienia historii tej jednostki samorządu, a także do dokonania podsumowań i podziękowań.

Uroczysta sesja rady powiatu kartuskiego odbyła się z okazji 20-lecia istnienia powiatów oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na obchody zaproszono radnych, przedstawicieli samorządu wojewódzkiego i gminnych, parlamentarzystów, pracowników starostwa oraz przedstawicieli jednostek i organów współpracujących ze starostwem. Uroczystość uświetnił m.in. wykład prof. Franciszka Kampki pt. "Etyka praworządności realizacją dobra wspólnego" oraz koncert pieśni patriotycznych.

Na jubileuszowe spotkanie starosta Janina Kwiecień zaprosiła pierwszego mieszkańca powiatu kartuskiego. Sebastian Płotka z Sierakowic urodził się 1 stycznia 1999 roku w Szpitalu Powiatowym w Kartuzach. W chwili przyjścia na świat ważył 3650 g i mierzył 56 cm. Dziś mierzy 190 cm i jest uczniem technikum informatycznego w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących "na Wzgórzu" w Kartuzach.

W swoim wystąpieniu Janina Kwiecień opowiedziała, jak wyglądały początki tworzenia samorządów powiatowych,

- Samorząd powiatowy stał się integralną częścią współczesnej Polski. Miniony czas pokazał, że powiaty nie zawiodły pokładanych w nich nadziei, mimo iż przyszło im działać w niezwykle trudnych realiach finansowych. Utworzenie powiatów wyzwoliło ogromny potencjał tkwiący w społecznościach lokalnych, pozwoliło zrealizować wiele ważnych inwestycji - mówiła Janina Kwiecień.

Zwróciła uwagę na trzy najważniejsze przedsięwzięcia powiatu na przestrzeni dwóch dekad - budowę i modernizację 169 km dróg za łączną kwotę 130 mln, zmodernizowanie i przekształcenie szpitala za łączną kwotę 51 mln zł oraz inwestycje w oświatę za około 97 mln zł.

- Za piękną i pracowitą historią naszego powiatu stoją ludzie. Im należą się podziękowania. Składam je z radością i satysfakcją. Dziękuję kolegom radnym powiatowym wszystkich kadencji, pracownikom starostwa i jednostek organizacyjnych i oświatowych, służbom, inspekcjom, samorządom gminnym, wojewódzkim - wymieniała starosta dziękując.

Przewodniczący rady, Mieczysław Woźniak, przypomniał krótko historię samorządu. Pierwszym starostą był śp. Marian Wilkowski, po jego śmierci, w roku 2000 funkcję tę objęła wicestarosta Janina Kwiecień, która sprawuje ją do dziś. Przez dwie kolejne kadencje wicestarostą był Jerzy Żurawicz, a od 2010 roku przez dwie następne- Bogdan Łapa. Przewodniczącym rady w pierwszej kadencji był Zbigniew Roszkowski, natomiast wiceprzewodniczącymi Marian Gostkowski i Bogdan Łapa. W kolejnych dwóch na czele rady zasiadał Edmund Kwidziński, a potem Mieczysław Woźniak.

- Każda kadencja miała inne cele, które starała się realizować. W pierwszej, prace polegały przede wszystkim na podejmowaniu uchwał związanych z powstaniem samorządu powiatowego, doborze stanowisk oraz doorganizowaniu starostwa i jednostek organizacyjnych, które w wyniku reorganizacji administracji przeszły we władanie powiatu. Kolejne kadencje rady związane były z rozwojem powiatu i podejmowaniem różnych ważnych przedsięwzięć oraz dbaniu o dalszy postęp. Podejmowano wiele ważnych uchwał związanych m.in. z przekształceniem szpitala, szkołami, inwestycji drogowych, przystąpienia do projektu strategii rozwoju społecznego i gospodarczego - mówił Mieczysław Woźniak.

- Staraliśmy się zachować najlepsze kontakty z włodarzami wszystkich gmin, dążymy do wspólnego działania na płaszczyźnie rozwoju powiatu i każdej z poszczególnych gmin. Wspólnie z gminami realizowane są różne inwestycje takie jak budowy i przebudowy dróg, modernizacje i remonty szkół, czy cyklicznie organizowane imprezy kulturalne i sportowe. Jest to przejawem roli umacniania każdego człowieka wśród lokalnej społeczności. Razem wspieramy dziedzictwo kulturowe i rozwój Kaszub, naszej Małej Ojczyzny - zaznaczył Mieczysław Woźniak.

Podczas uroczystości poinformowano również, że Związek Powiatów Polskich uhonorował Janinę Kwiecień statuetką "Starosta 20-lecia". Podczas uroczystości, która 11 września odbyła się w na Zamku Królewskim w Warszawie, wyróżnieni zostali starostowie i prezydenci 20-lecia, czyli ci samorządowcy, którzy pełnią swoje funkcje od początku istnienia powiatów. Wyróżnienia otrzymali także starostowie, którzy w 1998 roku odbierali akty erekcyjne powiatów i obecnie pełnią funkcję starosty. Kartuska starosta jest jedyna kobietą, która otrzymała to wyróżnienie.

Z okazji jubileuszu wydano też specjalny informator o powiecie kartuskim. Dostępny jest w starostwie lub w wersji on-line tutaj/.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.