Dwie osoby ranne w wypadku na krajowej dwudziestce

piątek, 28 września 2018 r., 10:01
fot. BK

W piątkowy poranek doszło do wypadku w Starkowej Hucie, na drodze krajowej nr 20. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Do szpitala trafiły dwie osoby.

Do zdarzenia doszło w piątek około godziny szóstej rano w Starkowej Hucie.

- Kierująca pojazdem marki peugeot 23-letnia mieszkanka powiatu kartuskiego jadąc w kierunku Kościerzyny, za łukiem drogi w prawo, z nieznanych przyczyn straciła panowanie nad pojazdem i zjechała na przeciwległy pas ruchu. Tam zderzyła się czołowo z prawidłowo jadącym w kierunku Egiertowa pojazdem marki audi, którym kierował 30-letni mieszkaniec powiatu kartuskiego - informuje Karolina Jędrzejczak, p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

Oboje kierujący trafili do szpitala. 23-latkę z miejsca wypadku przetransportowano śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak wynika z relacji świadków, początkowo żaden z mijających trasę kierowców nie chciał zatrzymać się, by udzielić pomocy poszkodowanym. Co więcej próbowali przyjechać drogą, dodatkowo utrudniając akcję. Warto pamiętać, że udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej jest obowiązkiem każdego.

- Udzielając pomocy po pierwsze należy ocenić, czy miejsce zdarzenia jest bezpieczne. Trzeba pamiętać o najważniejszej zasadzie, że dobry ratownik, to żywy ratownik. Gdy jest bezpiecznie, podchodzimy do osoby poszkodowanej. Sprawdzamy, czy jest przytomna. Jeżeli jest przytomna, oceniamy, czy doznała jakichś urazów. Jeżeli osoba jest nieprzytomna, udrażniamy drogi oddechowe. Sprawdzamy oddech przez minimum 10 sekund. Jeżeli oddech nie jest wyczuwalny, dzwonimy pod numer alarmowy i informujemy służby, gdzie i co się wydarzyło oraz, że mamy osobę nieprzytomną i przystępujemy do RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej - przyp. red.). Jeżeli osoba oddycha również wzywamy pomoc, a poszkodowanego układamy w pozycji bocznej ustalonej - przypominają służby.

Pamiętajmy, że my też możemy znaleźć się na miejscu ofiary, a wówczas będziemy zdani na pomoc innych. Dlatego reagujmy zawsze, gdy zajdzie potrzeba.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.