Jak dobrać idealne buty narciarskie?

piątek, 28 września 2018 r., 14:57
fot. nadesłane

Już niedługo przyjdzie pora, żeby wybrać się na stok narciarski. To najlepszy czas, by zastanowić się nad sprzętem, który zabierzemy ze sobą. Obok wyboru nart, najważniejszym punktem programu przed sezonem zimowym, będzie na pewno zakup butów narciarskich. Jeśli będą one źle dobrane, jazda na nartach, zamiast przyjemnością, stanie się mordęgą. Szczególnie, że oprócz samych zjazdów, będziemy w tych butach również chodzić - chociażby do wyciągu.

Mężczyzna, czy kobieta?

Podstawowy podział, w którym możemy sklasyfikować buty narciarskie, to podział na buty męskie, damskie i juniorskie. To rozróżnienie nie polega jedynie na odmiennej stylistyce wykończenia. Stopy, stawy skokowe i łydki różnią się w przypadku kobiet, mężczyzn i dzieci, dlatego każdy z tych typów butów ma nieco inną budowę.

Mierzymy rozmiar

Pierwsze, co musimy zrobić, wybierając się na zakupy do sklepu narciarskiego, to zmierzenie stopy. Nie warto opierać się na rozmiarach butów, w których chodzimy na co dzień. Buty narciarskie, aby spełniać swoją funkcję muszą być idealnie dopasowane do naszej stopy, dlatego też trzeba po prostu poznać długość swojej stopy od czubka dużego palca do pięty i ten właśnie wymiar podać sprzedawcy w sklepie. Różne modele będą różnić się między sobą też szerokością, warto więc przymierzyć kilka typów przed dokonaniem ostatecznej decyzji.

Buty twarde, czy miękkie?

Drugą fundamentalną kwestią jest odpowiedzenie sobie na pytanie: Jak dobrze jeżdżę i do czego te buty mają mi służyć? To pomoże wybrać twardość buta, czyli tzw. flex. Jeśli zamierzasz jeździć tylko rekreacyjnie, bez większych szaleństw i ewolucji, powinieneś wybrać buty miękkie. Przy małym fleksie stopa będzie miała trochę większy zakres ruchów, dzięki czemu drobne błędy techniczne zostaną skorygowane, a Ty będziesz czuć się komfortowo. Jeśli natomiast preferujesz jazdę z dużą prędkością, wymagającą większych umiejętności technicznych, powinieneś zdecydować się na coś o większej twardości, zapewniającej precyzyjny kontakt z nartami. Z tego płynie też prosty wniosek, że jeśli jesteś osobą początkującą, najlepiej będzie, jeśli wybierzesz buty miękkie. Oprócz rodzaju jazdy, na wybór flexu ma też wpływ masa ciała. Im człowiek cięższy, tym but powinien być twardszy.

Buty "szyte" na miarę

Większość butów na rynku jest wyposażona w termoformowalną wkładkę, która dzięki wygrzaniu jej do wysokiej temperatury, potrafi dostosować kształt wewnętrznego buta dokładnie do kształtu stopy. Niektóre z nich składają się z kilku termoformowalnych warstw, dzięki czemu całe wypełnienie skorupy buta można uformować dokładnie tak, jak wymagają tego nasze parametry fizyczne.

Małe, a cieszy

W butach narciarskich warto zwrócić uwagę również na kilka innych udogodnień. Skorupa buta narciarskiego, w przeciwieństwie do buta snowboardowego jest bardzo sztywna, niezależnie od tego, jaki flex wybierzemy, przez co taki but jest mało wygodny do chodzenia. W niektórych modelach zastosowano więc technologie, dzięki którym można "odblokować" górną część skorupy, aby umożliwiała większe ruchy stopy, co znacząco ułatwia poruszanie się bez nart. Oprócz tego istnieją pokrętła dostosowujące o drobinę wysokość skorupy, czy jej wychylenie.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.