Imię i sztandar na 200-lecie Szkoły Podstawowej w Załakowie

piątek, 28 września 2018 r., 15:42
fot. AL

"Bohaterowie żyją wiecznie, bo zachowali się jak trzeba..." - takie hasło przyświecało piątkowej uroczystości w Szkole podstawowej w Załakowie. Świętująca w tym roku 200-lecie istnienia placówka otrzymała sztandar i imię. Na patrona szkoły wybrano Rodzimych Bohaterów II Wojny Światowej - Leona Bukowskiego, Augustyna Lisa, Leona Wentę, Leona Młyńskiego, Stanisława Młyńskiego, Franciszka Szczypiora i Leona Zielonkę.

Na tę chwilę społeczność szkolna w Załakowie czekała wiele lat. W piątek oficjalnie Szkoła Podstawowa w Załakowie zyskała patrona, którym zostali Rodzimi Bohaterowie II Wojny Światowej.

- Szkoła Podstawowa w Załakowie to placówka o dość bogatej tradycji. W tym roku obchodzimy 200-lecie jej istnienia. Na przełomie 2016/2017 społeczność szkolna podjęła działania zmierzające w kierunku nadania imienia szkole. Posiadanie patrona sprawia, że szkoła zyskuje swoją tożsamość. Wyróżnia ją to spośród innych. 26 stycznia 2018 roku decyzją uczniów, rodziców i pracowników szkoły oraz mieszkańców Załakowa i Pałubic na patrona wybrano Rodzimych Bohaterów II Wojny Światowej. Wybór takiego imienia wynika ze świadomości ogromnej roli, jaką pełni szkoła w procesie przekazywania historii regionu, pamięci ludzi zasłużonych dla naszej "Małej Ojczyzny" - mówił Piotr Leszczyński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Załakowie.

- Bohaterowie II Wojny Światowej to pradziadkowie, dziadkowie z naszego środowiska, którzy wykazali się wielkim bohaterstwem. To postacie bardzo nam bliskie. Ich determinacja, podejmowanie zwykle niebezpiecznych zadań w warunkach wojennych, a nawet oddania życia za Ojczyznę stał się dla nas symbol wielkiej odwagi, odpowiedzialności, dyscypliny i przekładania spraw publicznych nad dobro własne. Działanie to sprowadza się nie tylko do walki o niepodległość Ojczyzny, ale o uczciwe wykonanie obowiązku czy zadania - podsumował.

Uroczystość rozpoczęła się uroczystą mszą święta w miejscowym kościele. Po nabożeństwie wszyscy przemaszerowali na plac przy szkole, gdzie powitano gości. W poza licznie zgromadzonymi przedstawicielami parlamentu RP, Sejmiku Województwa Pomorskiego, samorządów powiatowego i gminnego, czy mieszkańców, w wydarzeniu wzięły udział rodziny patronów szkoły - Leona Bukowskiego, Augustyna Lisa, Leona Wentę, Leona Młyńskiego, Stanisława Młyńskiego, Franciszka Szczypiora i Leona Zielonki.

Poza nadaniem szkole imienia, placówka otrzymała również sztandar.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.