Uwaga kierowco! Sprawdź, co zmieniło się w przepisach drogowych

środa, 3 października 2018 r., 11:14
fot. internet/www.pixabay.com

Kierujący nie ma już obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC pojazdu - takie zmiany w przepisach ruchu drogowego weszły w życie od 1 października. Musi natomiast posiadając przy sobie i okazać na żądanie dokument stwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdem. Zmiany dotyczą pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

W związku ze zmianami w przepisach ruchu drogowego, które obowiązują od 1 października, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach przypominają o obowiązkach kierowców.

W związku z wątpliwościami i obawami niektórych kierowców dotyczących sytuacji uczestniczenia w kolizji drogowej (czyli wypadku, w którym nie ma ofiar śmiertelnych lub rannych) i związanych z tym zdarzeniem ewentualnych problemów w uzyskaniu niezbędnych informacji o pojeździe oraz polisie OC, należy przypomnieć o tym, że każdy kierowca zgodnie z art. 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Powinien też przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku oraz niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego. Uczestnik zdarzenia zobowiązany jest podać swoje dane personalne, dane właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

Jeśli w wypadku są ofiary śmiertelne lub ranni kierujący pojazdem jest zobowiązany udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję. Nie może podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku.

Powinien pozostać na miejscu zdarzenia, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.

- W przypadku uczestniczenia w kolizji drogowej (wypadku, w którym nie ma zabitych lub rannych) kierujący pojazdami nie mają obowiązku wzywania Policji. Kierujący mogą poprzestać na spisaniu stosownego oświadczenia. W celu uzyskania niezbędnych danych, a szczególnie informacji dotyczących pojazdu oraz polisy OC należy za pośrednictwem strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wprowadzić numer rejestracyjny spisany z tablicy rejestracyjnej pojazdu lub nalepki kontrolnej (lub nr VIN) - przypominają funkcjonariusze.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.