Trwają konsultacje społeczne w sprawie nazw ulic, rond i skwerów w Kartuzach

czwartek, 4 października 2018 r., 11:07

Do 19 października mieszkańcy Kartuz mogą wypowiedzieć się na temat tego, jakie nazwy mogłyby nosić ulice, ronda i skwery w Kartuzach. Władze miasta zapraszają do udziału w konsultacjach i zabrania głosu w tej sprawie.

Konsultacje adresowane są do mieszkańców gminy Kartuzy, na stałe w niej zamieszkałych i uprawnionych do głosowania w wyborach. Ich celem jest poznanie opinii mieszkańców na temat nazw rond i ulic.

W ramach konsultacji przygotowano ankiety dotyczące łącznie dziesięciu miejsc m.in. ulicy łączącej dwa nowe ronda (części przyszłej obwodnicy równoległej do ul. węglowej), ul. od ronda Kartuzów do ul. Dworzec, ul. Wzgórze Wolności do ul. Klasztornej ( na wysokości centrum "Na Wzgórzu"). Pytania dotyczą też nadania nazwy skwerowi przy ul. Kolejowej (obok kancelarii notarialnej), skwerowi przy kolegiacie, przy ul. 3 Maja oraz dwóm nowym rondom i rondu na ul. Gdańskiej.

W ankiecie pojawiła się też propozycja zmiany nazwy ulicy przy Kolegiacie - Westerplatte-Klasztorna. Ta kwestia wzbudziła sporo kontrowersji. Okazało się, że z pomysłem tym wyszedł Kazimierz Socha-Borzestowski, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz, jednak jak tłumaczył na specjalnie zwołanej konferencji, jego propozycja została opacznie zrozumiana. Działaczowi chodziło o nazwanie odcinka między ul. Klasztorną a Westerplatte, a nie zmienianie istniejącej nazwy.

Ankiety do wypełnienia można pobrać tutaj lub otrzymać w Biurze Obsługi Mieszkańca. Tam też należy je złożyć w formie pisemnej. W przypadku ankiet dostarczonych drogą pocztową decyduje data wpływu do urzędu.

Konsultacje trwają do 19 października.

Warto przypomnieć, że pod koniec sierpnia burmistrz Mieczysław Gołuński zwołał konferencję prasową i w jej trakcie przedstawił propozycje nazw ulic, rond i skwerów w Kartuzach, które wpłynęły do urzędu w w ostatnich tygodniach, oraz wcześniej. Zgłaszać je mieli mieszkańcy, a także radni Porozumienia Samorządowego, członkowie Towarzystwa Miłośników Kartuz czy wspomniany już Kazimierz Socha-Borzestowski. Publikacje medialne na temat konferencji wywołały szeroką dyskusję publiczną. Radni Porozumienia wystosowali specjalne oświadczenie, swoje opinie na ten temat prezentowali też m.in. Tomasz Belgrau i Krzysztof Rek.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.