Przodkowo. Pierwszoklasiści z podstawówki zasłużyli na miano uczniów

czwartek, 4 października 2018 r., 13:10
fot. Longina Templin

W tym roku szkolnym w Szkole Podstawowej w Przodkowie do uroczystego ślubowania i pasowania stanęło ponad 70 uczniów. W trakcie środowej imprezy pierwszoklasiści zaprezentowali zaproszonym gościom swoje talenty wokalne, taneczne i recytatorskie. W nagrodę otrzymali gromkie brawa, a także dyplomy, pamiątkowe medale i książki.

Część artystyczną rozpoczął taniec "Poszło dziewczę po ziele". Po nim przyszedł czas na recytacje. Prezentowany wierszyk był nietypowy, gdyż każda jego zwrotka poświęcona była pracownikom szkoły. Były to "życiorysy" na wesoło.

"Nasz pan dyrektor Jerzy Soliwoda się nazywa. Ani w gminie, ani w świecie drugiego takiego nie znajdziecie. Jest wesoły, miły i bardzo sprawiedliwy." Podobną laurkę otrzymała wicedyrektorka Krystyna Cirocka i wychowawczynie pierwszoklasistów - Barbara Galińska, Małgorzata Klechowicz, Teresa Stencel i Adela Stiller, które uroczystość przygotowały.

Ostatnim akcentem części artystycznej był taniec w rytm znanej melodii "Polka Dziadek".

Wreszcie nadszedł najważniejszy moment - ślubowanie oraz pasowanie na ucznia. Antonina Rojewska, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, skierowała do pierwszoklasistów takie słowa: - W trakcie ślubowania będziecie zobowiązywać się do pilnej nauki, dbania o dobre imię szkoły, szacunku do nauczycieli i miłości Ojczyzny.

Po tym uroczystym ceremoniale w ruch poszły zaczarowane ołówki, którymi dyrektor Jerzy Soliwoda i jego zastępczyni Krystyna Cirocka pasowali swoich podopiecznych na uczniów.

Na pamiątkę pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, książki, birety i medale od rodziców.

- W tym roku do ślubowania przystąpiło 73 dzieci. Tak się złożyło, że mamy 37 dziewczynek i 36 chłopców. Ten niemal idealny podział w naszej codziennej pracy ma znaczenie i bardzo pomaga, na przykład w zajęciach sportowych lub tanecznych, gdzie tworzy się pary. Jak co roku ta uroczystość to ogromne przeżycie, zarówno dla dyrekcji, nauczycieli, dzieci i rodziców. To przecież jedno z najważniejszych pierwszych wydarzeń w życiu dziecka. Daje się zauważyć, że są stremowani. Kiedy pierwsze emocje po ślubowaniu i pasowaniu opadną, nasi podopieczni czują się pełnoprawnymi uczniami - powiedziała nam Krystyna Cirocka, zastępczyni dyrektora szkoły.

- W tym roku przepięknym akcentem i niespodzianką były pamiątkowe medale od rodziców. Nowością było również pasowanie... nauczycieli na wychowawców klas pierwszych - dodała nasza rozmówczyni.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.