Dzień św. Brunona w Kartuzach - uczcili patrona miasta

sobota, 6 października 2018 r., 20:41
fot. MD-Z

6 października przypada dzień św. Brunona, który od szesnastu lat jest również patronem Kartuz. Jak co roku z tej okazji złożono kwiaty pod kapliczką świętego, odprawiono też uroczystą mszę św. w Kolegiacie.

Złożeniem kwiatów przy kapliczce św. Brunona rozpoczęto uroczystości związane ze świętem miasta. W tym roku tradycyjnie obchody dnia patrona poszerzono o wydarzenia związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości (z tej okazji w niedzielę odbędzie się rekonstrukcja historyczna).

Tradycyjnie dzień patrona Kartuz uczczono złożeniem kwiatów. Kilka słów do zebranych uczestników obchodów skierował burmistrz Mieczysław Gołuński.

- Dziś zmierzamy na odpust św. Brunona, patrona naszego miasta z okazji 917 rocznicy jego śmierci. Nie sposób przejść obok kaplicy św. Brunona, która została wybudowana 287 lat temu i od tego czasu stoi na straży wiary i naszego miasta. My przychodzimy tu po raz szesnasty, bo tyle lat mija od czasu, gdy św. Brunon stał się patronem Kartuz - mówił Mieczysław Gołuński.

- To miasto powstało i żyje dzięki zakonowi Kartuzów, który założył św. Brunon. My jesteśmy winni naszym przodkom, by idąc dziś na odpust patrona do kolegiaty złożyli tu kwiaty zapewniając o swojej wierze, miłości do Boga i Ojczyzny i zapewnili, że Kaszubi tu w Kartuzach zawsze trzymali i trzymają z Bogiem - dodał.

Po okolicznościowej modlitwie pod kapliczką i złożeniu kwiatów, delegacje na czele z orkiestrą Ochotniczej Straży Pożarnej i pocztami sztandarowymi przemaszerowały do Kolegiaty, gdzie odprawiono uroczystą mszę św. pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.

Po mszy w Kartuskim Centrum Kultury odbyła się projekcja filmu Andrzeja Dudzińskiego pt. "Co się stało z naszymi sąsiadami. Okruchy pamięci". W ramach obchodów święta miasta wieczorem w Galerii Refektarz odbył się wernisaż wystawy pt. "Kartuzy w obiektywie Ryszarda Mielewczyka. Wydarzenia i ludzie". Wystawę zorganizowano w ramach obchodów 95. rocznicy nadania Praw Miejskich Kartuzom.

W niedzielę z okazji święta miasta odbędzie się festyn połączony z rekonstrukcja historyczną. Już od godz. 13 w Parku Solidarności na najmłodszych czekać będą gry i zabawy, czyli Inwazja Treflików. O godz. 15 rozpocznie się rekonstrukcja historyczna odtwarzająca IV Kartuski Batalion Obrony Narodowej. Po rekonstrukcji, na godz. 16 zaplanowano kolejny blok inwazji Treflików. W programie także pokazy filmów z Treflikami, animacje, konkursy, pokaz sprzętu wojskowego, gry i zabawy oraz stoiska. Nie zabraknie darmowej grochówki i bigosu.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.