Ochotnicy ze Starej Huty świętowali 85-lecie służby na rzecz mieszkańców

sobota, 6 października 2018 r., 23:27
fot. AL

85- tyle lat działa już Ochotnicza Straż Pożarna w Starej Hucie. W sobotnie popołudnie druhowie nie tylko miejscowej jednostki spotkali się, by wspólnie świętować jubileusz 85-lecia aktywnej działalności na rzecz mieszkańców. Z tej okazji posypały się słowa uznania, wdzięczności i podziękowania oraz odznaczenia dla strażaków.

"Bogu na chwałę - ludziom na ratunek" - i tak już od 85 lat. Minione osiem i pół dekady ochotnicy ze Starej Huty spędzili na ratowaniu mienia i życia ludzkiego. W sobotę uroczyście uczczono jubileusz 85-lecia istnienia jednostki, oddając hołd strażakom, którzy odeszli na wieczną służbę i dziękując druhom kontynuującym strażacką pasję bezinteresownego niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

- Można powiedzieć, że Stara Huta ma szczęście, że wśród mieszkańców ma druhów ochotników. Ta jednostka funkcjonuje jedynie dlatego, że to wy chcecie brać czynny udział w jej istnieniu. Za to składam wam wielkie słowa podziękowania, bo to dzięki wam lokalna społeczność może czuć się bezpiecznie, a w sytuacjach zagrożenia wie, że otrzyma pomoc. Niesiecie bezpieczeństwo i nadzieję oraz dajecie szansę przeżycia. Za tę waszą ofiarność i bezinteresowność w imieniu mieszkańców naszej gminy dziękuję - mówił burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.

- W imieniu funkcjonariuszy PSP i komendanta powiatowego mam zaszczyt pogratulować wam tak zacnego jubileuszu. Po tych burzliwych losach waszej jednostki, na usta cisną się słowa wielkiego uznania za aktywną i pełną zaangażowania działalność. Dziękujemy za waszą otwartość i nieustanną gotowość do niesienia pomocy bliźniemu - dodawał mł. bryg. Leszek Formela, Zastępca Komendanta PSP w Kartuzach.

- Chciałbym pogratulować tego jubileuszu, jak również podziękować wam za wasze zaangażowanie, poświęcenie, dyspozycjność i otwartość na losy drugiego człowieka. Życzę pomyślności, zdrowia, satysfakcji z tego co robicie oraz strażackiego szczęścia, tylu powrotów, co wyjazdów - życzył dh Edmund Kwidziński, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach, a zarazem dyrektor wykonawczy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku.

Strażacy zapewnili z kolei, że lokalna społeczność nadal będzie mogła liczyć na ich pomoc.

- Pragnę podziękować naszym członkom czynnym za ich zaangażowanie, sumienność, ofiarność w realizacji zadań podczas niezliczonej ilości godzin w czasie prowadzonych akcji ratowniczych. A wszystkich pragnę zapewnić, że jak jak dotychczas będą mogli liczyć na naszą strażacką ofiarność w sytuacji, kiedy takiej pomocy będą potrzebować - podkreślał dh Edmund Sikora, prezes OSP Stara Huta.

Sobotnia uroczystość była też okazją do uhonorowania zasłużonych druhów, jak również przypomnienia losów jednostki. Ochotnicza Straż Pożarna w Starej Hucie powstała w 1933 roku. Początkowo liczyła dziesięcioro członków. Jej założycielami byli: Juliusz Groth, Leon Kierznikowicz, Jan Miotk i Bernard Król. W późniejszym czasie władze przejęli: Feliks Kierznikowicz, Leon Meyer, Henryk Miotk oraz Stanisław Rozwadowski. Na początku swojej działalności druhowie dysponowali jedynie drewnianymi wiadrami i innym podręcznym sprzętem. Dzięki podjętym działaniom i zabiegom w późniejszych latach zbudowano niewielki budynek z cegły, kryty dachówką, w którym przechowywano z trudem pozyskaną ręczną sikawkę konną, węże pożarnicze, wiadra, topory i uzbrojenia strażaków.

W 1964 roku ze względu na zły stan techniczny stara remiza została rozebrana, a w jej miejsce zbudowano nową. W 1999 roku po wielu staraniach i wysiłkach jednostka otrzymała pierwszy samochód bojowy marki ŻUK-GLM, który wcześniej służył druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Mirachowie. Ze względu na brak miejsca w strażnicy, wóz bojowy przechowywano w pomieszczeniu gospodarczym przy miejscowej szkole podstawowej. Ta sytuacja wymusiła na druhach przyspieszenie starań o nową remizę.

W tym celu pozyskano działkę, pozwolenie na budowę i w czynie społecznym rozpoczęto pierwsze prace. W 2002 roku wylano fundamenty nowej strażnicy. Do użytku została oddana po czterech latach - 15 sierpnia 2006 roku. Co ciekawe, stara remiza dziś pełni funkcję przystanku autobusowego.

W okresie swojej działalności druhowie jednostki uczestniczyli w wielu akcjach, ratując zagrożone zdrowie i życie ludzi oraz ich mienie. Do pożarów strażacy początkowo wyjeżdżali wozem konnym, a w latach późniejszych ciągnikiem z przyczepą, obecnie natomiast otrzymanym w 2006 roku nowym samochodem bojowym typu GLM marki Ford.

W 2013 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Hucie świętowała jubileusz 80-lecia swojej działalności. Z tej okazji druhowie otrzymali sztandar, który był spełnieniem marzeń zarówno ich marzeń, jak i mieszkańców sołectwa. Obecnie jednostka liczy 29 członków.

Lista odznaczonych i wyróżnionych strażaków:

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
dh Ryszard Król
dh Artur Sikora

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
dh Karol Kierznikowicz
dh Paweł Kierznikowicz
dh Krzysztof Nastały
dh Mariusz Sikora

Odznaką Strażak Wzorowy wyróżnieni zostali:
dh Patryk Sikora
dh Zbigniew Sikora

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.