Przodkowo. Uroczyste otwarcie biblioteki po kompleksowej modernizacji

wtorek, 9 października 2018 r., 15:12
fot. Longina Templin

Biblioteka Publiczna w Przodkowie od dawna borykała się z ciasnotą. Mieszkańcy nie tylko przychodzą wypożyczać książki, ale dla nich placówka organizuje mnóstwo imprez. Odbywają się tam liczne konkursy, spotkania i imprezy okolicznościowe. Wówczas czytelnia pękała w szwach. Po modernizacji nie ma już tego problemu. W poniedziałkowe popołudnie odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi.

W oddaniu do użytku zmodernizowanego obiektu wzięli udział zaproszeni goście, w tym marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i jego zastępca Ryszard Świlski. Było mnóstwo podziękowań, gratulacji, kwiatów i upominków. Oryginalnym prezentem był występ przodkowskich przedszkolaków. Treść prezentowanych wierszy pokazała, że milusińscy świetnie wiedzą po co przychodzi się do biblioteki i dlaczego warto czytać książki. Wyrecytowali m. in. taką frazę: "Książki to najlepsi przyjaciele, którzy nie zranią, nie zasmucą, a wiele nauczą".

- Dzisiejsza uroczystość jest podsumowaniem całego programu termomodernizacji, na który udało się pozyskać 85 procent kosztów. Projekt ten przewidywał termomodernizacje czterech budynków, czyli zabytkową szkołę w Czeczewie, remizę OSP w Smołdzinie, Szkołę Podstawową w Szarłacie i Bibliotekę Publiczną w Przodkowie, która stanie się odtąd prawdziwym centrum kultury. Chcemy, aby dotychczasowa szeroka oferta, którą proponuje biblioteka, była jeszcze większa. Będzie się tu działo wiele wspaniałych rzeczy. Panie marszałku, bardzo dziękuję za wsparcie finansowe całej naszej termomodernizacji - powiedział Andrzej Wyrzykowski, wójt gminy Przodkowo.

W bibliotece wykonano przyłącze gazu ziemnego, zmieniono źródło zasilania centralnego ogrzewania, zmodernizowano instalację centralnego ogrzewania, ocieplono budynek, wymieniono okna i drzwi oraz oświetlenie. Dla czytelników zapewne najważniejsze jest to, że na potrzeby biblioteki zaadaptowano funkcjonujące tam do tej pory mieszkanie. Dzięki temu placówka znacznie powiększyła swoją powierzchnię, a to daje możliwość poszerzenia dotychczasowej oferty. Wartość robót to prawie pół miliona złotych.

Cały projekt realizowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Modernizacja czterech wspomnianych obiektów kosztowała prawie 2,5 mln zł, z czego na dofinansowanie ze środków unijnych przypada niewiele ponad 1 mln 422 tys. zł.

- Po kapitalnym remoncie mamy więcej o jedną trzecią dotychczasowej powierzchni. Na parterze mamy teraz magazyny. Bardzo powiększyła się nam czytelnia. Mając teraz zupełnie inne możliwości myślimy o wprowadzeniu nowych form. Na pewno będą seanse filmowe, na które mamy licencję. Jesteśmy otwarci na różne propozycje, na przykład ze strony młodzieży czy seniorów. Naszym czytelnikom udostępnimy barek z kawą i herbatą. Przy wejściu mamy specjalną skrzynię, w której będzie można zostawić swoją książkę lub wymienić ją na inną. Chętni mogą tam również przeglądać prasę - stwierdziła Danuta Rzepka, dyrektorka biblioteki.

- Pracy mieliśmy mnóstwo, ale zachwyt naszych czytelników na widok wprowadzonych zmian, bardzo nas cieszy - dodała nasza rozmówczyni.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.