Wyjeżdżasz zagranicę - sprawdź jaką ochronę musi mieć Twoje auto

środa, 10 października 2018 r., 11:00
fot. nadesłane

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz zagranicę w celach rekreacyjnych, czy biznesowych, powinieneś się dobrze przygotować do podróży. Pamiętaj nie tylko o bagażach i sprawdzeniu sprawności auta, ale również o ubezpieczeniach. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie polisy trzeba i warto mieć ze sobą zagranicą.

OC

Obowiązkowe w Polsce ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest respektowane nie tylko w naszym kraju, ale również we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Andorze, Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Serbii. Oznacza to, że w przypadku zagranicznego wyjazdu do jednego z krajów Unii Europejskiej lub innych wymienionych wyżej państw nie musisz się w żadnym stopniu przygotowywać, jeśli chodzi o obowiązkową polisę od odpowiedzialności cywilnej.

Mając polskie OC, możesz się legalnie poruszać autem po drogach publicznych w takich krajach jak np. Niemcy, Czechy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Chorwacja czy Holandia. Jeśli więc spowodujesz kolizję, stłuczkę albo wypadek, odszkodowanie zostanie wypłacone z Twojej polisy. Pytanie jednak, jakie ubezpieczenie obowiązuje w krajach nienależących do Unii Europejskiej i państwach niewymienionych w poprzednim akapicie?

Zielona Karta

Zielona Karta to odpowiednik OC, który należy mieć ze sobą podczas samochodowej podróży do Białorusi, Turcji, Iranu, Izraela, Macedonii, Rosji, Mołdawii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy, Czarnogóry, Maroka i Tunezji. Zielona Karta jest przeważnie wydawana razem z OC, całkowicie za darmo. Wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej pozwala ona na legalne podróżowanie niemal po całej Europie bez obaw o to, że w razie spowodowania wypadku, kolizji lub stłuczki szkody będzie trzeba opłacić z własnej kieszeni. Zarówno OC, jak i Zielona Karta zapobiegają takiemu scenariuszowi.

Inne, nieobowiązkowe ubezpieczenia

O ile OC i Zielona Karta są wymagane w zależności od tego, do jakiego kraju się jedzie, o tyle inne ubezpieczenia komunikacyjne skierowane do podróżnych są w pełni dobrowolne, ale zdecydowanie warto je wykupić. Przed podróżą pomyśl przede wszystkim o polisie assistance, dzięki której masz pewność, że jeśli zdarzy się awaria, kolizja, stłuczka, wypadek lub jakakolwiek inna sytuacja uniemożliwiająca dalszą jazdę, otrzymasz stosowną pomoc. Chodzi np. o naprawę albo holowanie zepsutego auta, zorganizowanie noclegu, pomoc tłumacza czy transport do celu.

Innym ubezpieczeniem, które warto mieć podczas zagranicznego wyjazdu, jest autocasco (AC). Wykupując tę polisę, możesz liczyć na odszkodowanie za dowolną szkodę, nawet jeśli Ty jesteś jej sprawcą lub wynika ona z czynników zewnętrznych, jak np. gwałtowne zmiany pogodowe. Żadne inne ubezpieczenie nie daje takiej ochrony, a jest ona jeszcze bardziej wartościowa, jeśli jedzie się samochodem zagranicę.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.