Lisie Jamy. Święto ziemniaka

środa, 10 października 2018 r., 11:54
fot. nadesłane

W niedzielę, 30 września na boisku przy Szkole Podstawowej im. ks. Anastazego Sadowskiego w Lisich Jamach, odbył się już XIX festyn "Swiãto bùlwë". Na początku Anna Reiter i Żanetta Penkowska przywitały wszystkich zebranych, wymieniły atrakcje, które czekają na przybyłych gości i omówiły co będzie działo się na scenie.

Jako pierwszy na scenie wystąpił chórek "Smyczek", który już od 18 lat prowadzi Żanetta Penkowska. Następnie, panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Jezioranki" z Gowidlina, wyrecytowały i zaśpiewały utwory w języku kaszubskim. Potem nadszedł czas na umiejętności sprawnościowe, gdyż panie z KGW "Marzebiónczi" z Długiego Krza ogłosiły konkurs dla panów: Kto w danym czasie oskubie jak najwięcej ugotowanych jajek… Oczywiście zabawie towarzyszyły okrzyki dopingu i wiele śmiechu. Zwycięzcą okazał się Leszek Treder z wynikiem 13 oskubanych jajek.

Później na scenie zrobiło się bardzo muzycznie. Najpierw wystąpiła uczennica naszej szkoły, Julia Czaja z kl. VII B. Następnie uzdolniony, młody wokalista z Sierakowic, laureat Kaszubskiego Idola 2017, Mateusz Pawelczyk wprawił w zachwyt całą publiczność, a także zaprosił do wspólnego śpiewu. Anna Brzeska, która prywatnie przyjechała na ziemniaczany festyn, także wystąpiła i zaśpiewała. Kolejnym punktem muzycznym był koncert zespołu Pivnic Band z panem Adrianem Klawikowskim na czele. Na koniec pani Żanetta przygotowała konkurs "Jaka to melodia" w którym uczestnicy musieli zanucić usłyszaną w słuchawkach piosenkę, a reszta drużyny odgadnąć jaka to melodia….

W między czasie uczniowie mogli: obejrzeć wóz strażacki OSP z Borzestowa, korzystać z wężów pożarniczych oblewając stojące z boku ciągniki ze "Swojskiej Hurtowni" państwa Brzeskich a także wejść do policyjnego radiowozu i włączać sygnały świetlne. Interesującym miejscem do odwiedzin był kącik z używanym przed laty i obecnie sprzętem do prania. Pogadankę o tym jak gospodynie radziły sobie z praniem na przestrzeni lat przygotowała pani Dorota Wolska. Swoje stoisko miał również Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, gdzie pan Paweł Leszczyński przygotował kilkanaście różnych odmian ziemniaków uprawianych w naszym województwie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja gadów, owadów, karaluchów, patyczaków i pająków p. Anny Borowicz z Żukowa. Każdy chętny miał możliwość wykonania posiewu bakterii na pożywkach w szalkach Petriego.

Każdy również mógł skosztować "plińców z bulew", ciast upieczonych przez mamy naszych uczniów, hot-dogi, frytki, które ufundowała firma FARM FRITES, gofry, pierogi, chleb ze smalcem i wiele innych przysmaków.

Uczniowie wzięli udział w kilku zmaganiach. Tradycyjnie już popularnością cieszył się konkurs na najcięższego ziemniaka:

I miejsce - Zofia Bendzmer, 1250 g oraz 1226 g
II miejsce - Artur Fularczyk 944 g
III miejsce - Damian Myszk 925 g

W konkursie plastycznym na plakat promujący wartości odżywcze ziemniaka, I miejsce zdobył Kacper Michnowski z kl. II, II miejsce zajęła Julia Garska z kl. III, zaś III miejsce otrzymała Kinga Pobłocka z kl. II. Wyróżnienia otrzymali Maciej Markowski z kl. III oraz Patrycja Wittka z kl. II.

Uczniowie klas IV - VIII mieli za zadanie napisać rymowankę o ziemniaku. I tu komisja wyróżniła następujące osoby: Kingę Gojtowską, Wiktorię Markowską i Natalię Dułak.

Pomimo iż było wietrznie i chłodno, atmosfera wśród publiczności i przybyłych gości była gorąca. Należy również wspomnieć, że nie sposób wymienić wszystkich sponsorów, którzy przyczynili się do realizacji festynu, ale wszystkim i każdemu z osobna bardzo dziękujemy. Bez nich nie dalibyśmy rady.

nadesłane/A. Reiter

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.