Jakie soczewki kontaktowe wybrać - dwutygodniowe czy miesięczne?

piątek, 12 października 2018 r., 09:01
fot. nadesłane

Obecnie najczęściej używanymi soczewkami kontaktowymi są szkła jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Coraz rzadziej można spotkać użytkowników szkieł rocznych, czy kwartalnych. Wynika to po pierwsze z faktu, iż  producenci wycofali się poniekąd z produkcji tego rodzaju szkieł, zwłaszcza kwartalnych.

Roczne co prawda nadal są produkowane, lecz przeznaczone są dla pacjentów o skomplikowanych, wysokich wadach wzroku. Są dostępne wyłącznie na indywidualne zamówienie. Po drugie, soczewki dwutygodniowe oraz miesięczne, również wielokrotnego użytku, wyparły tamte szkła, starszej generacji. Są nowocześniejsze, wykonane z lepszych jakościowo materiałów i przede wszystkim - bezpieczniejsze.

Soczewki dwutygodniowe a miesięczne - czym się różnią?

Na potrzeby przedstawienia różnic porównamy jedną z soczewek dwutygodniowych z soczewką miesięczną. Przykładowym produktem z kategorii szkieł dwutygodniowych będzie ACUVUE Oasys, natomiast z soczewek miesięcznych - evO2lution monthly lenses.

SOCZEWKI DWUTYGODNIOWE ACUVUE OASYS

- PRZEZNACZENIE: korygują krótkowzroczność i dalekowzroczność
- TRYB WYMIANY: dwutygodniowy
- TRYB NOSZENIA: dzienny lub przedłużony (do 7 dni i 6 nocy)
- PIELĘGNACJA: wymagana, dowolnym płynem do soczewek
- UWODNIENIE: 38%
- PRZEPUSZCZALNOŚĆ TLENU: 147 Dk/t
- MATERIAŁ: senofilcon A (silikonowo-hydrożelowy)
- ZAKRES MOCY:
- od -0,50D do -6.00D co 0.25D,
- od -6.50D do -12.00D co 0.50D
- od +0.50 do +6.00D co 0.25D,
- od +6.50D do +8.00D co 0.50D
- KONSTRUKCJA: technologia HydraClear (składnik nawilżający)
- FILTR UV: tak
- WIELKOŚĆ OPAKOWANIA HANDLOWEGO: 6 szt.
- PROMIEŃ KRZYWIZNY: 8.4 mm, 8.8 mm
- ŚREDNICA: 14 mm

SOCZEWKI MIESIĘCZNE EVO2LUTION MONTHLY LENSES

- PRZEZNACZENIE: korygują krótkowzroczność i dalekowzroczność
- TRYB WYMIANY: miesięczny
- TRYB NOSZENIA: dzienny
- PIELĘGNACJA: wymagana, dowolnym płynem do soczewek
- UWODNIENIE: 40%
- PRZEPUSZCZALNOŚĆ TLENU: 161 Dk/t
- MATERIAŁ: asmofilcon A (silikonowo-hydrożelowy)
- ZAKRES MOCY: 
- od -0,50D do -6.00D co 0.25D,
- od -6.50D do -13.00D co 0.50D
- od +0.50 do +6.00D co 0,25D
- KONSTRUKCJA: technologia MeniSilc (odpowiadająca za wysoką przepuszczalność tlenu)
- FILTR UV: nie
- WIELKOŚĆ OPAKOWANIA HANDLOWEGO: 6 szt.
- PROMIEŃ KRZYWIZNY: 8.3 mm, 8.6 mm
- ŚREDNICA: 14 mm


Jak widać w powyższej tabeli, soczewki są do siebie bardzo podobne. Największą dzielącą je różnicą jest tryb wymiany: dwutygodniowy oraz miesięczny. To jednak dość istotna informacja, gdyż im krótszy okres użytkowania soczewki, tym mniejsze ryzyko zanieczyszczenia jej powierzchni, a co za tym idzie - infekcji bakteryjnej oczu. Krótszy czas użytkowania z reguły wpływa także na komfort, co wynika z niedociągnięć systemu pielęgnacji pacjenta. Jednakże taka sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby użytkownik soczewek rygorystycznie stosował się do zaleceń specjalisty, dbał o higienę, prawidłową pielęgnację. Wtedy soczewki odpowiednio służyłyby przez cały okres użytkowania, a nie jedynie początek, co szczególnie tyczy się komfortu pod koniec dnia.
 
Kolejną różnicą widoczną w powyższej tabeli jest tryb noszenia: dzienny oraz dzienny i przedłużony. Nie wynika to ściśle z trybu wymiany, bo istnieją także i soczewki miesięczne o takim trybie (a nawet całodobowym!). W obrębie soczewek dwutygodniowych oraz miesięcznych znajdziemy produkty różnych producentów. To od producenta lub marki zależy materiał wykonania szkieł, technologie użyte w ich konstrukcji oraz wynikające z tego właściwości takie jak: przepuszczalność tlenu oraz nawilżenie. Nie wynika to z trybu wymiany - tryb wymiany określa wyłącznie czas użytkowania danych soczewek. Wyznacza termin otwarcia blistra i założenia świeżych szkieł oraz wyrzucenia tych zużytych.

Jakie soczewki wybrać: dwutygodniowe czy miesięczne?

Tym co różni soczewki dwutygodniowe od soczewek miesięcznych jest:

•  tryb wymiany,
•  cena (soczewki miesięczne są stosunkowo tańsze),
•  ekonomiczność (opakowanie 6-sztukowe soczewek dwutygodniowych wystarcza na 1,5 miesiąca, opakowanie 6-sztukowe soczewek miesięcznych wystarcza na 3 miesiące),
•  higiena.

W związku z tym, że używając soczewek dwutygodniowych, łatwiej utrzymać higienę, te mogą być lepszym wyborem dla początkujących użytkowników. Ewentualne niedociągnięcia pielęgnacyjne nie będą aż tak odczuwalne dla oczu (jeszcze lepszym wyborem dla początkujących użytkowników będą soczewki jednodniowe, niewymagające pielęgnacji). Soczewki miesięczne oferują zaś największy wybór produktów, są także tańsze, więc dla stałych, codziennych użytkowników szkieł kontaktowych mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Zarówno soczewki miesięczne, jak i dwutygodniowe znajdziesz w atrakcyjnych cenach w sklepie internetowym http://soczewki365.pl lub witrynie  https://kontaktowe.pl/. Koniecznie sprawdź aktualne promocje i wyprzedaże.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.